PŚ w Oslo: Dziś królewski bieg mężczyzn. Kto faworytem? [Lista startowa]

fot: aremobility.com

fot: aremobility.com

Dziś w Oslo, na legendarnym wzgórzu Holmenkollen, odbędzie się drugi w tym sezonie bieg na dystansie 50 kilometrów. Tym razem dominującym stylem będzie jednak łyżwa, a nie jak to miało miejsce w Pjongczangu – klasyk.

Biegi na dystansach 50 i 30 kilometrów w Oslo mają kilkuletnią tradycję. Od sezonu 2011/2012 biegacze i biegaczki regularnie walczą w kolebce narciarstwa biegowego o miejsce w historii i cenne pucharowe punkty, które pomagają poprawić miejsce w klasyfikacji generalnej. Dzisiejszy bieg również może przybliżyć jednego z zawodników do kryształowej kuli, a innych od niej oddalić.

Na liście startowej dzisiejszego biegu na 50 kilometrów stylem dowolnym znalazło się 61. nazwisk. Z numerem “1” na żółtym plastronie lidera na trasę wyruszy Johannes Hoesflot Klaebo, który postara się zdobyć jak najwięcej punktów, aby zapewnić sobie triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Przed młodym Norwegiem jednak nie lada wyzwanie. Do tej pory 21-letni Klaebo na królewskim dystansie 50 kilometrów startował bowiem tylko raz: podczas ubiegłorocznych mistrzostw Norwegii. Trzykrotny mistrz olimpijski zajął wówczas dziewiąte miejsce.

Młody Norweg nie będzie zatem faworytem dzisiejszego biegu w Oslo, ale na pewno nie odpuści do samego końca. W walce o zwycięstwo powinni się liczyć pozostali reprezentanci gospodarzy, którzy wystąpią w bardzo mocnym zestawieniu. Z numerem “3” pobiegnie wicelider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Martin Johnsrud Sundby, z “6” Hans Christer Holund, a z “7” niespodziewany mistrz skiathlonu z Pjongczangu – Simen Hegstad Krueger. Na liście startowej jest także Emil Iversen, Didrik Toenseth czy Finn Haagen Krogh. Z “20” na plecach wystartuje Sjur Roethe, czyli zwycięzca ostatniej pięćdziesiątki rozgrywanej w Oslo łyżwą.

W gronie faworytów są także specjaliści od stylu dowolnego: Dario Cologna i Maurice Manificat. Nie zabraknie także aktualnego mistrza świata w tej konkurencji, czyli Kanadyjczyka Alexa Harvey’a. Mniejsze szanse na sukces będzie miał Fin Iivo Niskanen. Mistrz olimpijski z Pjongczangu specjalizuje się bowiem w technice klasycznej.

W Oslo nie zobaczymy żadnego reprezentanta Polski. Początek biegu o 14:30.

Lista startowa biegu – 50 km stylem dowolnym

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.