Ailura, CC BY-SA 3.0 AT, CC BY-SA 3.0 AT, via Wikimedia Commons

W Oslo zakończył się sezon Pucharu Świata w kombinacji norweskiej kobiet. Wygrała Gyda Westvold Hansen, która skompletowała zwycięstwa we wszystkich zawodach. Wśród mężczyzn triumfował Jarl Magnus Riiber.

Ailura, CC BY-SA 3.0 AT, CC BY-SA 3.0 AT, via Wikimedia Commons

Riiber odleciał rywalom

Po zdobyciu kompletu złotych medali na mistrzostwach świata Jarl Magnus Riiber kontynuuje swoją fantastyczną passę. W Oslo w sobotnim konkursie skoków zdeklasował konkurencję. Uzyskał aż 134,5 metra i to z 12. belki, z której skakała tylko ostatnia czwórka. Po skoku Norweg miał aż minutę i 19 sekund przewagi nad Franzem-Josefem Rehrlem, który z 13. belki skoczył 128 metrów. Trzeci po próbie na 126,5 metra z tej samej platformy startowej był Ryota Yamamoto. Johannes Lamparter z tej samej belki co Riiber uzyskał zaledwie 118,5 metra i zajmując piąte miejsce, miał ponad dwie minuty straty do lidera.

Wyniki po serii skoków

Bez niespodzianki w biegu

Duża przewaga Jarla Magnusa Riibera nad rywalami zapowiadała scenariusz dobrze znany z Pucharu Świata czy ostatnich mistrzostw świata. Mowa o samotnym i spokojnym biegu reprezentanta gospodarzy na niezagrożonej pierwszej pozycji. Tak też się wydarzyło, ponieważ Riiber miał dwie minuty przewagi nad grupą pościgową. Wśród zawodników, którzy walczyli o drugie miejsce byli: Franz-Josef Rehrl, Johannes Lamparter, Kristjan Ilves, Julian Schmid i Stefan Rettenegger. W końcówce oderwali się Lamparter i Schmid. Na ostatniej prostej lepszy okazał się Niemiec, który zajął drugie miejsce. Lider Pucharu Świata zakończył zmagania na trzeciej pozycji. 

Wyniki zawodów

Wygrana faworytki w nietypowych zawodach

Bardzo ciekawy był terminarz zawodów kobiet. Konkurs skoków odbył się już w czwartkowy wieczór. Po nim prowadziła Gyda Westvold Hansen walcząca o swoje dziesiąte zwycięstwo w tej edycji. W finałowej serii skoków Norweżka uzyskała aż 103,5 metra i to z dwóch bramek startowych niżej od rywalek. Drugą część, czyli bieg na 5 kilometrów rozegrano dopiero w sobotę. Hansen ruszyła z przewagą minuty i sekundy nad Anju Nakamurą. Gyda Westvold Hansen pewnie utrzymała pierwsze miejsce i zanotowała komplet wygranych w całym sezonie. Norweżka wyprzedziła o ponad 40 sekund swoją rodaczkę Ide Marie Hagen, która awansowała z piątej pozycji i potwierdziła, że jest najlepsza w biegach. Trzecie miejsce zajęła Anju Nakamura.

Wyniki po serii skoków

Wyniki zawodów

źródło: informacja własna