PŚ w Oberstdorfie: Życiowy sukces Kingi Rajdy. Jest pierwszą w historii

18:00, 02.02.2020 Marta Grzyb Aktualizacja: 16:17, 03.02.2020

Oberstdorf okazał się niezwykle szczęśliwym miejscem dla Kingi Rajdy. W pierwszym z dwóch konkursów rozegranych w niemieckiej miejscowości Polka zajęła dwudziestą piątą lokatę, zaś w drugim - plasując się na szóstym miejscu - osiągnęła ona historyczny rezultat, będąc pierwszą Polką, która zajęła miejsce w czołowej dziesiątce zawodów Pucharu Świata. W obu konkursach tryumfowała Austriaczka, Chiara Hölzl.

W ramach rywalizacji w niemieckim Oberstdorfie rozegrano dwa konkursy zaliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich kobiet. W sobotnich zmaganiach najlepsza okazała się reprezentantka Austrii, Chiara Hölzl, która o 8,7 punktu wyprzedziła liderkę klasyfikacji generalnej, Maren Lundby z Norwegii, oraz o 14,5 punktu Austriaczkę, Danielę Iraschko-Stolz.

Spośród reprezentantek Polski najlepiej spisała się wówczas Kinga Rajda, która uplasowała się na dwudziestej piątej lokacie. Na trzydziestym drugim miejscu zmagania zakończyła Anna Twardosz, z kolei Joanna Szwab musiała zadowolić się trzydziestą szóstą pozycją.

Wyniki pierwszego konkursu w Oberstdorfie

W drugim konkursie, który odbył się w Oberstdorfie, ponownie najlepiej spisała się Chiara Hölzl. Drugi raz z rzędu tuż za zwyciężczynią uplasowała się Maren Lundby, tracąc do tryumfatorki 2,3 punktu. Podium uzupełniła rodaczka Hölzl, Marita Kramer (+17,8 pkt).

Niedzielne zmagania z pewnością utkwią w pamięci polskich kibiców. Tego dnia na Schattenbergschanze dwa bardzo dobre skoki oddała reprezentantka Polski, Kinga Rajda. Pochodząca ze Szczyrku zawodniczka nie tylko ustanowiła rekord Polski w skokach pań (128 metrów w pierwszej serii), ale i została pierwszą Polką, która uplasowała się w czołowej dziesiątce zmagań pucharowych. Skacząc w drugiej serii o metr bliżej niż w pierwszej, ostatecznie zajęła ona szóstą lokatę, tracąc do zwyciężczyni 34,5 punktu.

Do drugiej serii niedzielnych zmagań nie zdołała awansować Anna Twardosz, która uplasowała się na trzydziestej ósmej pozycji.

Kolejnym miejscem pucharowych zmagań będzie Hinzenbach, gdzie w dniach 8-9 lutego panie będą rywalizować w dwóch konkursach indywidualnych.