PŚ w Oberstdorfie: Punkty Polaków, pierwszy sprinterski triumf Natalii Niepriajewej i dominacja Johannesa Klaebo

fot: M. Rudzińska

fot: M. Rudzińska

Natalia Niepriajewa i Johannes Hoesflot Klaebo triumfowali w sprincie stylem klasycznym podczas zawodów Pucharu Świata w niemieckim Oberstdorfie. Dla Rosjanki to pierwsza w karierze wygrana na tym dystansie, a dla Norwega dwudzieste pierwsze sprinterskie zwycięstwo. Podium rywalizacji pań uzupełniły Anamarija Lampič i Jessica Diggins, a wśród panów w czołowej trójce znaleźli się dwaj rodacy Klaebo: Paal Golberg i Erik Valnes. Dwoje reprezentantów Polski, Monika Skinder i Kamil Bury, odpadli w swoich biegach ćwierćfinałowych.

Bieg kobiet

Rywalizacja kobiet w Oberstdorfie przyniosła sporo emocji i zakończyła się zwycięstwem Natalii Niepriajewej. Rosjanka, która była najlepsza w porannych eliminacjach, jak burza przeszła przez serię ćwierćfinałową i półfinałową i do biegu finałowego przystępowała jako jedna z faworytek. W decydującym starcie Niepriajewa od początku utrzymywała się w ścisłej czołówce, by na jednym z podbiegów wspólnie z Anamariją Lampić oderwać się od rywalek i kwestię zwycięstwa rozstrzygnąć między sobą. Na długiej finiszowej prostej w Oberstdorfie większą moc dość niespodziewanie pokazała Rosjanka, która pokonała Słowenkę o +0,26 sek i dzięki temu po raz pierwszy w karierze triumfowała zawodach Pucharu Świata w sprincie.

Drugie miejsce zajęła wspomniana wcześniej Lampić, która dzięki 80 punktom wywalczonym w dzisiejszym biegu umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji sprinterskiej. Na najniższym stopniu podium stanęła Amerykanka Jessica Diggins, dla której to drugie sprinterskie podium w tym sezonie. Czwarta była Sophie Caldwell, piąta Linn Svahn, a szósta Ane Appelkvist Stenseth.

Do najlepszej trzydziestki dostała się jedna z naszych reprezentantek, czyli Monika Skinder. Polka dzielnie walczyła w swojej serii ćwierćfinałowej, ale zajęła w niej szóste miejsce i ostatecznie została sklasyfikowana na 30. lokacie dzisiejszych zawodów, zdobywając pierwsze punkty Pucharu Świata w sezonie.

wyniki sprintu kobiet

Bieg mężczyzn

Sprint mężczyzn zakończył się zwycięstwem niekwestionowanego mistrza tej konkurencji, czyli Johannesa Hoesflota Klaebo. Norweg, podobnie jak Rosjanka Niepriajewa, zanotował najlepszy czas eliminacji, ale on w ćwierćfinale musiał uznać wyższość swojego rodaka Erika Valnesa. To nie miało jednak większego znaczenia, bowiem dwaj biegacze z Kraju Fiordów mieli na tyle bezpieczną przewagę, że końcówkę biegu 1/4 zupełnie odpuścili. W serii półfinałowej Klaebo zrewanżował się Valnesowi i bez problemu zakwalifikował się do decydującego biegu, w którym oprócz wspomnianej dwójki znaleźli się Paal Golberg, Federico Pellegrino, Glieb Rietiwych i Oskar Svensson. Awansu do finału nie wywalczył natomiast lider klasyfikacji generalnej Aleksander Bolszunow, który odpadł w półfinale.

Finał sprintu w Oberstdorfie był popisem Johannesa Hoesflota Klaebo. Norweg przez połowę dystansu utrzymywał się w środku stawki, ale na podbiegu zaczął biec w swoim stylu, dzięki czemu dość szybko oderwał się od rywali i nie pozostawił im żadnych złudzeń odnośnie tego, kto jest najlepszym sprinterem świata. Ostatnie metry Klaebo mógł już pokonać bez większej presji, bowiem jego pozycja na mecie była niezagrożona. Trzykrotny mistrz olimpijski odniósł dziś 34. zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata i po raz 21. okazał się najlepszy w sprincie (wygrał także trzynasty z rzędu sprint, w którym wystartował).

Za plecami Norwega zaciętą walkę o drugie miejsce stoczyli Paal Golberg, Erik Valnes i Federico Pellegrino. Ostatecznie miejsca na podium zabrakło dla Włocha, który nie był w stanie wyprzedzić świetnie finiszujących rywali ze Skandynawii. W bezpośrednim pojedynku o drugą lokatę zwyciężył Golberg (+1,99 sek), a trzeci był Valnes (+2,37). Czwarte miejsce zajął Pellegrino, piąty był Oskar Svensson, a stawkę finałową zamknął Glieb Rietiwych.

W ćwierćfinałach znalazł się także Kamil Bury, ale Polak miał ogromnego pecha i zaraz po wyjściu z bramki startowej złamał kijek. Podopieczny Lukasa Bauera, mimo próby dogonienia przeciwników, nie był w stanie się do nich zbliżyć i dobiegł do mety ze sporą stratą. Ostatecznie Polaka sklasyfikowano na 27. pozycji.

Wyniki sprintu mężczyzn

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.