PŚ w Oberhofie. Sobota pod znakiem biegów pościgowych (listy startowe)

fot. Mateusz Król

Po piątkowych zawodach sprinterskich biathlonistki i biathloniści nie zwalniają tempa. Już w sobotę czeka ich bowiem rywalizacja w biegach pościgowych. W gronie walczących o kolejne pucharowe punkty zobaczymy trzy Polki oraz dwóch Polaków. Jak spiszą się Biało-Czerwoni?

fot. Mateusz Król

Pierwszą z konkurencji rozgrywanych w trakcie biathlonowego Pucharu Świata, odbywającego się w niemieckim Oberhofie, był sprint. W zawodach tych prym wiedli reprezentanci Norwegii. Wśród pań siedemnaste zwycięstwo w karierze odniosła Tiril Eckhoff, natomiast w męskich zmaganiach najlepiej poradził sobie Johannes Thingnes Boe.

Drugiego dnia rywalizacji w Oberhofie jako pierwsze na trasie pojawią się panie. Punktualnie o godzinie 12:45 rozpoczną one walkę w czwartym w tym sezonie biegu pościgowym. W bieżącej edycji zmagań pucharowych jeden tryumf w tejże konkurencji odniosła Marte Olsbu Roeiseland, natomiast dwukrotnie sztuki tej dokonała Tiril Eckhoff, która będzie także faworytką sobotniej rywalizacji. Wystartuje ona bowiem z przewagą 30 sekund nad Hanną Oeberg ze Szwecji, która w piątkowym sprincie uplasowała się na drugiej pozycji. 10 sekund później swój bieg rozpocznie Austriaczka, Lisa Theresa Hauser. Z numerem piątym (i stratą 53 sekund do Eckhoff) na trasie pojawi się przewodząca w klasyfikacji biathlonowego Pucharu Świata, wspomniana już Olsbu Roeiseland.

W gronie sześćdziesięciu zawodniczek, które zakwalifikowały się do sobotniego biegu pościgowego, znajdują się trzy podopieczne trenera Michaela Greisa. Z numerem 17. wystartuje Monika Hojnisz-Staręga (strata 1:15). Pozostałe Polki – tj. Kinga Zbylut (numer 41.) i Kamila Żuk (numer 43.) – pojawią się na trasie ponad dwie minuty po tryumfatorce pierwszej z konkurencji rozgrywanych w popularnym niemieckim ośrodku sportów zimowych.

Lista startowa biegu pościgowego kobiet

Dokładnie dwie godziny po paniach swoje zmagania rozpoczną panowie. Tak jak kobiety, rywalizować będą oni w biegu pościgowym. Czeka ich jednak do pokonania dystans nie 10, a 12,5 kilometra. Jako pierwszy na trasę wyruszy zwycięzca piątkowego sprintu, Johannes Thingnes Boe. 11 sekund po nim wystartuje jego brat, Tarjei Boe, zaś ze stratą 22 sekund do tryumfatora zmagań sprinterskich rywalizację rozpocznie objawienie trwającego sezonu, Sturla Holm Laegreid, który nie miał sobie równych w ostatnim biegu pościgowym, jaki w grudniu rozegrano w Hochfilzen.

Za sprawą przyzwoitego występu w sprincie w sobotnim biegu pościgowym wystąpi dwóch reprezentantów Polski. Z numerem 44. wystartuje Grzegorz Guzik, zaś numer 49. widnieć będzie na plastronie Andrzeja Nędzy-Kubińca. Obaj panowie w piątkowym sprincie stracili do młodszego z braci Boe ponad dwie minuty. Czy w sobotę „wskoczą” oni do czołowej czterdziestki?

Lista startowa biegu pościgowego mężczyzn

Źródło: informacja własna