PŚ w Oberhofie: Przed nami jubileuszowe Mistrzostwa Europy [zapowiedź]

0

fot.pdsochi.wpengine.com/

fot.pdsochi.wpengine.com/

Przedostatnie zawody w kalendarzu saneczkarskiego Pucharu Świata 2018/2019, które zostaną rozegrane w niemieckim Oberhofie, będą miały wyjątkowe znaczenie dla sportowców ze Starego Kontynentu. Od 8. do 9. lutego zostaną tam jednocześnie rozegrane 50. Mistrzostwa Europy w tej dyscyplinie. Faworytami do zdobycia najcenniejszych krążków, a zarazem największej ilości pucharowych punktów, będą reprezentanci gospodarzy.

Niemieccy kibice pragnęliby z pewnością powtórki z mistrzostw rozgrywanych na tym samym torze w 2013 roku. Tamtejsi saneczkarze zdobyli wówczas 8 na 9 możliwych medali w konkurencjach jedynek i dwójek, dokładając do tego jeszcze złoty medal drużynowy. Czy Niemcy mają uzasadnione podstawy do myślenia o powtórce tego fenomenalnego wyniku? Sprawdźmy…

Stawka Pucharu Świata w męskich jedynkach jest w tym roku niezwykle wyrównana, lecz w ostatnich dwóch startach – na Mistrzostwach Świata w Winterbergu i w pucharowych zawodach w Altenbergu – wygrywał Felix Loch. W obu przypadkach wyprzedzał Austriaka Reinharda Eggera, zaś poniżej przyzwoitego poziomu (czyli 4. miejsca) nie zszedł lider klasyfikacji generalnej, Niemiec Johannes Ludwig. Tę trójkę powinniśmy uznać za głównych faworytów do zdobycia mistrzostwa. Polskę będą reprezentować Mateusz Sochowicz i Maciej Kurowski.

Jedyne, co mogłoby zaszkodzić Niemkom w zwycięstwie na ojczystej ziemi, to… pogoda. Mieliśmy okazję zobaczyć to w ubiegły weekend, kiedy to Włoszka Sandra Robatscher wykorzystała nieco bardziej sprzyjające warunki i przerwała tegoroczną hegemonię Niemek (wyjąwszy weekend w Siguldzie – torze zdominowanym przez Rosjan, gdzie wygrała Tatiana Iwanowa.) Faworytkami do zwycięstwa wydają się być czołowe zawodniczki klasyfikacji generalnej – Natalie Geisenberger i Dajana Eitberger. Zobaczymy, jak premierowe zwycięstwo sprzed tygodnia wpłynie na formę Robatscher – a także, czy Polki, Klaudia Domaradzka i Ewa Kuls-Kusyk zmieszczą się w czołowej “20”.

Tylko dwie pary wygrywały w tym sezonie PŚ w konkurencji dwójek – Austriacy Steu i Koller oraz Niemcy, Eggert i Benecken. Faworytami wydają się być ci drudzy – od sezonu 2011/2012 nie zajęli na torze w Oberhofie miejsca niższego niż drugie. Polacy, Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski, powalczą o czołową dziesiątkę.

Zmagania o Mistrzostwo Europy zakończy sztafeta. O medale powinni powalczyć Niemcy, Austriacy, Rosjanie, Włosi i Łotysze. Sukcesem Polaków będzie miejsce w czołowej ósemce.

Program zawodów:

Sobota:

09:35 – 1. ślizg dwójek;

11:05 – 2. ślizg dwójek;

12:35 – 1. ślizg mężczyzn;

14:15 – 2. ślizg mężczyzn.

Niedziela:

09:00 – 1. ślizg kobiet;

10:25 – 2. ślizg kobiet;

13:15 – sztafeta.

źródło: pzssan.pl, fil-luge.org

Adrian Gerula

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.