PŚ w Oberhofie. Kolejne zawody po norwesku. Dwóch Polaków w biegu pościgowym

Johannes Boe wygrał pierwszy sprint w zawodach Pucharu Świata w 2021 roku. Drugie i trzecie miejsce zajęli kolejni Norwegowie – odpowiednio Tarjei Boe oraz Sturla Laegreid. W jutrzejszym biegu pościgowym zobaczymy dwóch reprezentantów Polski – Grzegorza Guzika oraz Andrzeja Nędzę-Kubińca.

Biathlonowy 2021 rok w wykonaniu panów rozpoczął się tak, jak zakończył 2020. Norwegowie bowiem po raz kolejni byli zdecydowanie najlepsi. Triumf odniósł lider Pucharu Świata Johannes Boe. Mistrz olimpijski i świata co prawda raz spudłował, jednak na trasie nie dał szans żadnemu z rywali. Drugie miejsce zajął starszy z braci Boe – Tarjei. 32-latek po drugim bezbłędnym strzelaniu prowadził, ale na mecie zanotował ostatecznie stratę 10,8 s do triumfatora. Na podium stanął także trzeci z Norwegów, a drugi bezbłędny zawodnik Sturla Laegreid. On do Johannesa stracił 21,6 sekundy.

Dobrze zaprezentował się dziś Lukas Hofer, który był czwarty. Włoski biathlonista musiał raz udać się na karną rundę po strzelaniu w pozycji stojącej. Wyprzedził on m.in. piątego Johannesa Dale. Czwarty z norweskich biathlonistów także zanotował skuteczność 9/10. Ich straty wyniosły odpowiednio 32,4 s oraz 35,2 sekundy. Szósty z dwoma pudłami był najlepszy ze Szwedów Martin Ponsiluoma (+52,0). Dopiero na siódmej pozycji uplasował się najlepszy z Francuzów Simon Desthieux. Ósme miejsce zajął drugi z nich Fabien Claude. Dziewiąty był Szwajcar Benjamin Weger, a dziesiątkę zamknął Białorusin Raman Yaliotnau.

Do biegu pościgowego udało się zakwalifikować dwóm reprezentantom Polski. Czterdziesty czwarty był Grzegorz Guzik, który oddał w dzisiejszej rywalizacji jeden niecelny strzał. Bezbłędny Andrzej Nędza-Kubiniec uplasował się pięć lokat niżej. Pozostali z biało-czerwonych znaleźli się dużo dalej w klasyfikacji. Marcin Szwajnos był 97. (3 karne rundy), a Łukasz Szczurek 99. (4). Duże wpadki zaliczyli Norweg Vetle Christiansen (4 pudła, 66. lokata) oraz Francuz Quentin Fillon Maillet (4 karne rundy, 84. miejsce).