PŚ w Oberhofie: Kaisa Mäkäräinen przerywa norweską dominację, Polki poza pierwszą dziesiątką

13:38, 12.01.2020 Marta Grzyb Aktualizacja: 14:36, 12.01.2020

fot: biathlon-pokljuka.com

Kaisa Mäkäräinen okazała się najlepsza w mglisto-wietrznym biegu masowym na dystansie 12,5 kilometra, który zakończył trwające od 9 stycznia zmagania biathlonistek w niemieckim Oberhofie. Za jej plecami linię mety przekroczyły dwie Norweżki - Tiril Eckhoff i Marte Olsbu Røiseland. Polki uplasowały się w drugiej dziesiątce.

Niedzielne zmagania w biegu masowym odbywały się w mglisto-wietrznej aurze. Kluczem do sukcesu w tychże zawodach okazała się - nie po raz pierwszy zresztą - bardzo dobra postawa na strzelnicy. Bezapelacyjnie najlepsza pod tym względem okazała się reprezentująca Finlandię Kaisa Mäkäräinen, dla której było to pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata od 15 grudnia 2018 roku. Wówczas to Finka wygrała w Hochfilzen bieg pościgowy na dystansie 10 kilometrów. Dziś, myląc się jedynie raz na strzelnicy, o nieco ponad 30 sekund wyprzedziła ona zwyciężczynię poprzedniego startu masowego, który odbył się w tym sezonie, Tiril Eckhoff (4 pudła), oraz o 35 sekund - najlepszą w czwartkowym starcie - Marte Olsbu Røiseland (3 pudła). Tym samym 37-letnia Mäkäräinen została drugą w historii najstarszą zawodniczką, która wygrała zawody zaliczane do cyklu Pucharu Świata. Starszą tryumfatorką od niej była jedynie reprezentująca Szwecję, Anna Carin Zidek.

Tuż za podium rywalizację zakończyła liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Dorothea Wierer. Włoszka pięciokrotnie pomyliła się na strzelnicy, co ostatecznie przełożyło się na ponad minutową stratę do tryumfującej dziś Finki.

Reprezentujące Polskę - Monika Hojnisz-Staręga i Kamila Żuk zajęły odpowiednio miejsca czternaste i dziewiętnaste. Pierwsza z nich, notując 5 pudeł - co było jednym z lepszych wyników przy panujących warunkach atmosferycznych - straciła do liderki dwie minuty i dziewięć sekund. Wynik ten mógłby być lepszy, gdyby Polka nieco szybciej oddawała poszczególne strzały (szczególnie w "stójce"). Druga natomiast - ośmiokrotnie myląc się na strzelnicy - pojawiła się na linii mety dwie i pół minuty za Mäkäräinen.

Dzisiejszy start zakończył trwające od 9 stycznia zmagania kobiet w Oberhofie. Kolejnym "przystankiem" na biathlonowej mapie Pucharu Świata będzie Rupholding, gdzie zawodniczki rywalizować będą w sprincie, sztafecie oraz biegu pościgowym.