PŚ w Nowym Meście: Kolejne zwycięstwo Therese Johaug

10:45, 18.01.2020 Marta Grzyb Aktualizacja: 11:19, 18.01.2020

Therese Johaug okazała się bezkonkurencyjna w biegu rozgrywanym stylem dowolnym na dystansie 10 kilometrów w Nowym Meście na Morawach. Drugie miejsce zajęła Natalja Niepriajewa z Rosji, natomiast trzecia lokata przypadła w udziale reprezentantce Norwegii, Heidi Weng. Polki uplasowały się poza pierwszą trzydziestką.

Po absencji Therese Johaug podczas startów pucharowych w niemieckim Dreźnie, gdzie przed tygodniem rozgrywano indywidualne oraz drużynowe biegi sprinterskie, w których - jak powszechnie wiadomo - Norweżka nie czuje się najlepiej, reprezentantka kraju fiordów wróciła do rywalizacji w Pucharze Świata. W swoim pierwszym biegu po Tour de Ski Johaug potwierdziła dominację, pokazując tym samym, iż drugie miejsce w biegu na 10 kilometrów stylem klasycznym w Toblach oraz czwarta lokata w starcie masowym (również na dystansie 10 kilometrów) w Val di Fiemme były tylko "wypadkiem przy pracy". W pierwszym z dwóch biegów, jakie zaplanowano w Nowym Meście, Therese Johaug o ponad 32 sekundy pokonała Rosjankę, Natalję Niepriajewą oraz o 40,3 sekundy swą koleżankę z reprezentacji, Heidi Weng.

Czwartą lokatę w biegu zajęła Jessica Diggins, która do podium straciła nieco ponad 8 sekund. O 0,3 sekundy rezultat gorszy od niej uzyskała kolejna z Norweżek, Ragnhild Haga, zaś szóste miejsce - ze stratą niespełna 50 sekund do tryumfatorki - zajęła Ingvild Flugstad Østberg. Skład pierwszej dziesiątki uzupełniły: Krista Parmakoski z Finlandii (7. lokata), Szwedki - Moa Lundgren i Ebba Andersson (odpowiednio 8. i 9. miejsce) oraz reprezentantka "gospodarzy", Katerina Razymova (10. pozycja).

Podopieczne trenera Aleksandra Wierietielnego uplasowały się poza pierwszą trzydziestką. Izabela Marcisz zajęła 41. lokatę, natomiast Weronice Kalecie przypadło w udziale 55. miejsce.

Jutro panie będą rywalizowały w biegu pościgowym na dystansie 10 kilometrów, który odbędzie się stylem klasycznym.