PŚ w Novym Meście: Piąty z rzędu triumf Johannesa Thingnesa Boe na Morawach

fot. Mateusz Król

fot. Mateusz Król

Johannes Thingnes Boe okazał się najlepszy w biegu masowym na dystansie 15 kilometrów podczas zawodów biathlonowego Pucharu Świata w Novym Meście. Norweg odniósł piąte z rzędu zwycięstwo na Morawach – wygrał także trzy biegi w minionym sezonie i w piątkowy sprint – i jest coraz bliżej objęcia prowadzenia w klasyfikacji generalnej. Podium uzupełnili Emilien Jacquelin i Arnd Peiffer. Polacy nie startowali.

Bieg ze startu wspólnego rozgrywany w Novym Meście zakończył się zwycięstwem Johannesa Thingnesa Boe, który potwierdził swoją wysoką formę wypracowaną w poprzednich tygodniach. Norweg, mimo aż trzech rund karnych, odniósł dość pewne zwycięstwo – dziewiąte w tym sezonie – i jest coraz bliżej odebrania żółtej koszulki lidera Pucharu Świata Martinowi Fourcade’owi. Dla obrońcy Kryształowej Kuli był to także piąty z rzędu triumf w zawodach rozgrywanych w Novym Meście. Po raz ostatni Boe przegrał na Morawach 18 grudnia 2016 roku zajmując dziewiąte miejsce w biegu masowym.

Na drugiej pozycji linię mety minął mistrz świata w biegu pościgowym z Anterselvy, Emilien Jacquelin. Reprezentant Trójkolorowych strzelał szybko i celnie i na ostatnią rundę biegową wyruszał jako lider, ale z niewielką przewagą nad Johannesem Thingnesem Boe. Francuz tym razem nie był w stanie obronić się przed rozpędzonym Norwegiem i musiał zadowolić się drugą lokatą. Na najniższym stopniu podium sklasyfikowano natomiast doświadczonego Niemca Arnda Peiffera. Czwarty był Ukrainiec Dmitro Pidruczny, a trzy kolejne miejsca zajęli Norwegowie: Erlend Bjoentegaard, Johannes Dale i Vetle Sjastad Christiansen. Ósmy był z kolei dotychczasowy lider klasyfikacji biegu masowego Quentin Fillon Maillet.

Dopiero na czternastym miejscu do mety dobiegł Martin Fourcade, który miał spore problemy z nartami. Francuz nie był w stanie wysunąć się na czoło stawki nawet po dwóch bezbłędnych strzelaniach, a po trzech pudłach w stójce spadł do drugiej dziesiątki.

Kolejne zawody Pucharu Świata w biathlonie odbędą się w Kontiolahti i rozpoczną czwartkowymi sprintami mężczyzn.

Wyniki

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata

Źródło: informacja własna