PŚ w Novym Meście. Ostatnie indywidualne starty Polek. Sobota z biegami pościgowymi (listy startowe)

fot. M. Król

Po czwartkowych zawodach sprinterskich mężczyzn oraz piątkowej rywalizacji pań w tej samej konkurencji, w sobotę zawodnicy i zawodniczki powalczą o kolejne pucharowe punkty w biegach pościgowych. Tym samym będzie to ostatni indywidualny start reprezentantek Polski w 44. edycji Pucharu Świata w biathlonie.

fot. M. Król

Sobota upłynie w Novym Meście pod znakiem rywalizacji w biegach pościgowych. W bieżącej edycji zmagań pucharowych światowa czołówka już po raz siódmy (i przedostatni) powalczy o kolejne zdobycze punktowe w tej konkurencji. U panów prowadzenie w klasyfikacji tego typu startów będzie starał się utrzymać Sturla Holm Laegreid, zaś u pań przewagę nad rywalkami postara się powiększyć Tiril Eckhoff.

W sobotnie popołudnie jako pierwsi rywalizację rozpoczną panowie. Niestety, w gronie sześćdziesięciu najlepszych zawodników czwartkowego sprintu nie znalazł się żaden Polak, w związku z czym podopiecznych trenera Andersa Bratliego nie ujrzymy w biegu pościgowym. Do niego z 11-sekundową przewagą nad starszym z braci Boe przystąpi Quentin Fillon Maillet. 15 sekund po Francuzie na trasę wyruszy Włoch, Lukas Hofer, który w Novym Meście powalczy o dziewiąte pucharowe podium w karierze. Z numerem piątym (i stratą 23 sekund do tryumfatora czwartkowych zawodów) na starcie pojawi się wspomniany już Laegreid, zaś stratę 37 sekund będzie starał się nadrobić na dystansie 12,5 kilometra lider klasyfikacji Pucharu Świata, Johannes Thingnes Boe. W sumie aż dwudziestu jeden zawodników przystępujących do przedostatniego w sezonie biegu pościgowego wyruszy ze stratą nieprzekraczającą minuty do zwycięzcy dziewiątego sprintu tego sezonu.

Lista startowa biegu pościgowego mężczyzn

Dwudziesty trzeci bieg 44. edycji Pucharu Świata w biathlonie będzie ostatnim indywidualnym biegiem, w jakim w tym sezonie wezmą udział polskie biathlonistki. W zmaganiach tych wystąpią dwie Biało-Czerwone. Ze startą minuty i dziewięciu sekund do Tiril Eckhoff, która wygrała piątkowy sprint, wystartuje Monika Hojnisz-Staręga. Niespełna dwie minuty po Norweżce na linii startu stanie z kolei druga z podopiecznych trenera Michaela Greisa, Kamila Żuk. Czy Polkom uda się doścignąć startujące przed nimi zawodniczki i powiększyć swój dorobek punktowy? Przypomnijmy, że w emocjonującym piątkowym starciu wspomniana Eckhoff o 6 sekund wyprzedziła Niemkę, Denise Herrmann. Podium tychże zmagań – ze stratą 11 sekund do tryumfatorki – uzupełniła zaś Włoszka, Dorothea Wierer. Kto tym razem wzniesie ręce w geście tryumfu?

Lista startowa biegu pościgowego kobiet

Na godzinę 14:45 zaplanowano początek biegu pościgowego mężczyzn. O godzinie 17:30 w tej samej konkurencji o kolejne pucharowe punkty powalczą z kolei kobiety.

Źródło: informacja własna