PŚ w Novym Meście. Dwunasty triumf kapitalnej Eckhoff. Niezły występ Hojnisz-Staręgi

18:08, 13.03.2021 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 19:15, 13.03.2021

Tiril Eckhoff zdominowała kolejne zawody tegorocznego cyklu Pucharu Świata. Norweżka odniosła dwunasty triumf w sezonie. Tym razem nie dała szans rywalkom w biegu pościgowym. Drugie miejsce zajęła świetna dziś Dzinara Alimbekava, a trzecie Franziska Preuss. Monika Hojnisz-Staręga w swoim ostatnim indywidualnym starcie tej zimy uplasowała się na dziewiętnastej lokacie.

© Manzoni/IBU

To miał być sezon jednego aktora, a jest jednej aktorki. Tiril Eckhoff po raz kolejny do biegu pościgowego przystąpiła jako pierwsza i tę lokatę utrzymała do linii mety. Liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata jak zwykle świetnie pobiegła, a na strzelnicy popełniła tylko jeden błąd. To sprawiło, że Eckhoff znów nie dała szans rywalkom. Odniosła tym samym dwunaste zwycięstwo tej zimy.

Świetnie spisała się dziś liderka klasyfikacji u-25 Dzinara Alimbekava. Białorusinka była bezbłędna i awansowała z szóstej lokaty na drugą. Do Tiril straciła ona ostatecznie 34,6 sekundy. Mimo dwóch karnych rund, trzecie miejsce (+40,2) wywalczyła Franziska Preuss. Niemiecka biathlonistka po sprincie zajmowała pozycję niżej. 27-latka na ostatniej rundzie biegowej musiała odpierać ataki Olsbu Roiseland i Wierer. Norweżka z jednym pudłem podczas 4 strzelań ostatecznie uplasowała się tuż za podium (+41,6).

Walkę o czołową trójkę na finiszowej prostej odpuściła ostatecznie piąta Dorothea Wierer (+46,0), która musiała biegać dodatkowe 300 metrów. W czołowej dziesiątce znalazły się również odpowiednio reprezentantka gospodarzy Marketa Davidova (1 karna runda), Austriaczka Lisa Theresa Hauser (2), Amerykanka Susan Dunklee (1), Francuzka Anais Chevalier-Bouchet (1) oraz Niemka Denise Herrmann (3).

Nieźle spisała się w dzisiejszym biegu pościgowym Monika Hojnisz-Staręga. 30-letnia Polka zakończyła zmagania na dziewiętnastym miejscu. W przypadku liderki kadry szkoda drugiego strzelania, na którym popełniła dwa błędy. Podczas pozostałych wizyt na strzelnicy była ona już bezbłędna.  Wyścig od początku nie układał się Kamili Żuk. Mistrzyni Europy na pierwszym strzelaniu oddała cztery niecelne strzały. Potem dołożyła jeszcze 3 karne rundy. Ostatecznie uplasowała się na pięćdziesiątej dziewiątej pozycji. Przypomnijmy, że to był ostatni indywidualny start w sezonie reprezentantek biało-czerwonych.