PŚ w Niżnym Tagile. Wygrana Graneruda, życiowy wynik Zniszczoła

18:22, 05.12.2020 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 18:50, 05.12.2020

Halvor Egner Granerud wygrał pierwszy konkurs podczas weekendu Pucharu Świata w Niżnym Tagile. Drugie miejsce zajął Daniel Huber, a trzecie Robert Johansson. Świetnie spisał się Aleksander Zniszczoł, który uzyskał najlepszy wynik w karierze. Polak zajął szóste miejsce. Dopiero 28. był Markus Eisenbichler.

Konkurs w Niżnym Tagile był loteryjny. Warunki w drugiej serii nie pozwalały na rywalizację na równym poziomie. Najlepszym przykładem na to wynik Markusa Eisenbichlera. Niemiecki skoczek prowadził z dużą przewagą po pierwszej serii. Niestety, w drugim skoku dotychczasowy lider Pucharu Świata trafił na bardzo złe warunki wietrzne. Uzyskał odległość zaledwie 80 metrów i spadł na 28. lokatę.

Zupełnie odwrotnie było w przypadku Roberta Johanssona. Norweski zawodnik po pierwszej części zmagań był klasyfikowany na 25. pozycji. W serii finałowej 30-latek ustanowił jednak nowy rekord obiektu - 142,5 metra. To pozwoliło mu się przesunąć na 3. miejsce. Triumf odniósł jego kolega z reprezentacji Halvor Egner Granerud, który potwierdził, że jest w znakomitej dyspozycji. To drugie zwycięstwo podopiecznego Alexandra Stoeckla w tym sezonie. O 14,3 punktu wyprzedził powracającego po przerwie związanej z koronawirusem Austriaka Daniela Hubera. Wspomniany wcześniej Johansson ostatecznie stracił 15,9 punktu do triumfatora.

Czwarte miejsce zajął niespodziewanie Thomas Lackner, dla którego to w ogóle pierwsze punkty w zawodach najwyższej rangi. Austriackiemu skoczkowi do podium zabrakło 4,8 punktu. Piątkę zamknął najlepszy z Niemców Pius Paschke (28,4 pkt straty). Świetne szóste miejsce zajął reprezentant Polski Aleksander Zniszczoł. To najlepszy wynik w karierze 26-latka. Dotychczas tylko jeden raz meldował się w czołowej dziesiątce. Był dziewiąty w sezonie 2011/2012.

W dziesiątce znaleźli się również reprezentant gospodarzy Jewgienij Klimow, Japończyk Yukiya Sato, Słoweniec Anze Lanisek oraz Austriak Markus Schiffner. Piętnaste miejsce zajął drugi z Polaków Jakub Wolny. Do serii finałowej awansowali także ostatecznie 25. Maciej Kot i 30. Tomasz Pilch. 32. lokatę zajął z kolei Paweł Wąsek, a 41. Stefan Hula.

Halvor Egner Granerud został nowym liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Markus Eisenbichler spadł na drugie miejsce. Na trzecią pozycję awansował Yukiya Sato, który wyprzedził nieobecnego w Rosji Dawida Kubackiego.