PŚ w Niżnym Tagile: Fannemel wygrywa po raz pierwszy w karierze!

Anders Fannemel wygrał pierwszy w karierze konkurs z cyklu Pucharu Świata w skokach narciarskich, który został rozegrany w rosyjskim Niżnym Tagile. Tym samym Fannemel został liderem klasyfikacji generalnej. Na drugim stopniu podium uplasował się Gregor Schlierenzauer, a stawkę trzech najlepszych zawodników dopełnił Severin Freund. Bardzo dobre miejsce – 10, zajął Piotr Żyła. W serii finałowej wystąpiło trzech naszych reprezentantów.

Końcówka dzisiejszego konkursu była bardzo emocjonująca. Wszystko zaczęło się od skoku Stefana Krafta, który po pierwszej serii zajmował 4 miejsce. Wspomniany Austriak w serii finałowej skoczył na odległość 130 metrów i objął prowadzenie. Wydawało się, że Kraftowi udał się atak na podium ale wtedy na belce startowej usiadł Gregor Schlierenzauer, który poszybował jeszcze dalej! Rekordzista w ilości zwycięstw w Pucharze Świata uzyskał 133 metry i z przewagą 2.9 pkt. wyprzedził swojego kolegę z reprezentacji. Gregor Schlierenzauer pokazał, że jego forma idzie przez cały czas w górę oraz to, że jest gotowy na kolejne zwycięstwa. Następnym skoczkiem, który aspirował do zwycięstwa był Severin Freund. Reprezentant Niemiec startował z obniżonego rozbiegu na prośbę trenera. Niestety oddał skok tylko na odległość 127 metrów i po podliczeniu punktów znalazł się za Schlierenzauerem 0 2.4 pkt.. Jednak to prowadzący po pierwszej serii Anders Fannemel nie pozostawił złudzeń swoim kolegą. Norweski skoczek w swojej próbie uzyskał 133 metry i wyprzedził Gregora Schlierenzauera o 5.8 pkt.. Pod nieobecność Romana Koudelki, Anders Fannemel objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata z dorobkiem 350 pkt.

Bardzo dobre skoki w dzisiejszych zawodach oddał Piotr Żyła! Reprezentant Polski uzyskał w pierwszej serii 125,5 metra, a w drugiej 126 metrów, co dało mu łączną notę 232 pkt. i 10 miejsce w klasyfikacji konkursu. Na 23 miejscu uplasował się Dawid Kubacki (117,5 metra/121,5 metra/215.5 pkt.), który zdobył pierwsze punkty do klasyfikacji generalnej w tym sezonie. Maciej Kot był ostatnim punktującym reprezentantem Polski. Zakopiański zawodnik uzyskał 116 metrów i 118,5 metra (208.3 pkt.), co dało mu 28 pozycje. W serii finałowej nie zobaczyliśmy Jana Ziobry (119,5 metra), który zajął 31 miejsce oraz Klemensa Murańki (118 metrów), który był 35.

Pełne wyniki konkursu

Zawody były rozgrywane w dobrych warunkach atmosferycznych. Już jutro o godz. 13:00 na skocznie w Niżnym Tagile zostaną rozegrane kwalifikacje, które poprzedzą ostatni w tym sezonie konkurs skoków narciarskich w Rosji. Konkurs indywidualny rozpocznie się o godz. 14:30. Transmisja na żywo z zawodów na kanale TVP 1 oraz w Eurosporcie.