PŚ w Niżnym Tagile. Eisenbichler najlepszy w kwalifikacjach, komplet Polaków w konkursie

fot. Jagoda Brzozowska/sportsinwinter.pl

Tylko jeden skoczek zgłoszony do dzisiejszych kwalifikacji musiał liczyć się z tym, że zabraknie go w jutrzejszym konkursie Pucharu Świata w Niżnym Tagile… jednak z powodu kilku dyskwalifikacji z zawodami pożegnało się nieco więcej sportowców. Najlepszym zawodnikiem eliminacji okazał się dziś Markus Eisenbichler, a najlepszy z Polaków, Aleksander Zniszczoł, był ósmy. Całą szóstkę naszych reprezentantów zobaczymy w I serii.

A. Zniszczoł (fot. Jagoda Brzozowska/sportsinwinter.pl)

Na skoczni o swojskiej nazwie Bocian panowały dość stabilne i sprawiedliwe warunki. Kwalifikacje rozpoczęto z belki numer 7. De facto już podczas startu grupy krajowej stało się jasne, że wszystkich zawodników, którzy oddali dziś próby, ujrzymy w konkursie. Powodem była dyskwalifikacja Ilii Mankowa, niedopuszczonego do skoku z powodu problemów z kombinezonem. Kolejnymi pechowcami okazali się Słoweniec Tilen Bartol i Austriak Jan Hörl, zdyskwalifikowani z identycznej przyczyny.

Jedyną wartością dodaną, o którą walczyli dziś skoczkowie, było więc wygranie 3 tysięcy franków szwajcarskich – nagrody dla zwycięzcy kwalifikacji. W tej materii nie miał sobie równych Markus Eisenbichler. Z obniżonej belki skoczył dalej, niż wynosi rozmiar skoczni, lądując na 135 metrze . Najlepszy Polak, Aleksander Zniszczoł, był 8. (125 m), Jakub Wolny – 16. (124 m), Maciej Kot – 24. (119 m), Paweł Wąsek – 27. (121.5 m), Tomasz Pilch – 37. (116 m), a najkrócej z podopiecznych trenera Michala Dolezala skoczył Stefan Hula – skok na 105 metrów zapewnił mu awans z 45. miejsca.

Oprócz Eisenbichlera, w dobrej formie zdają się być Halvor Egner Granerud (drugi, 131.5 m) i powracający po absensji w Ruce Austriak Daniel Huber (130 m). Miłym zaskoczeniem dla Rosjan mogła być postawa Michaiła Nazarowa, który zajął świetne trzynaste miejsce.

Wyniki kwalifikacji 

źródło: fis-ski.com (wyniki)