PŚ w Niżnym Tagile. Dziś pierwsze kwalifikacje olimpijskiego sezonu (lista startowa)

fot. Tomasz Markowski

Już dzisiaj oficjalnie rozpocznie się olimpijski sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich. Po raz pierwszy w historii inauguracyjne zawody odbędą się w Niżnym Tagile. Rosjanie są już gotowi do rozpoczęcia rywalizacji. Na starcie kwalifikacji stanie 72 zawodników.

fot. Tomasz Markowski

Pierwszy raz w historii zimę otworzą zawody w Rosji. Niżny Tagił organizuje zawody najwyższej rangi już od 7 lat, ale nigdy dotąd nie gościł inauguracji. W Rosji są już właściwie wszystkie ekipy, które od czwartku mogły już trenować na kompleksie skoczni “Bocian”.

Faworyci sezonu i kwalifikacji

Ten sezon ma jednego faworyta – Ryoyu Kobayashiego. Jedyny zdobywca Kryształowej Kuli spoza Europy wydaje się być w niesamowitej formie. Pod koniec sezonu letniego było widać jego świetną dyspozycję i olbrzymią pewność siebie. Przeszkodzić mu mogą głównie zawodnicy z czołówki ostatnich lat. Wśród takich wymienia się m. in. Halvora Egnera Graneruda, Stefana Krafta, Karla Geigera, Dawida Kubackiego i Piotra Żyłę.

Szczególnie ten pierwszy zdaje się być gotowy na rywalizację z Japończykiem. Niedawno mogliśmy usłyszeć o jego daleko idących planach, kiedy mówił, że pragnie obronić Kryształową Kulę za Puchar Świata. Po dobrym poprzednim sezonie wielką chrapkę na sukcesy może też mieć Karl Geiger. Niemiec na pewno nie odpuści tej edycji zmagań, podobnie jak doświadczony Dawid Kubacki i nieprzewidywalny Piotr Żyła. To właśnie tych zawodników wymienia się w gronie faworytów kwalifikacji.

Warunki na skoczni

Kwalifikacje rozpoczną się dzisiaj (19.11.2021) o godz. 16:30. Zostaną one poprzedzone jedną serią treningową. Na starcie pojawi się 72 zawodników. 11 Rosjanów, po 7 Polaków, Austriaków i Norwegów, po 6 Słoweńców, Japończyków i Niemców. Podczas rywalizacji ujrzymy także m. in. Czechów, Szwajcarów, Kazachów i Kanadyjczyków. O poszczególnych składach wszystkich ekip przeczytacie TUTAJ, a pełną listę startową znajdziecie TU.

Według ostatnich prognoz warunki mają być niezwykle trudne. Temperatura wyniesie ok. -3 stopni Celsjusza. Wiatr ma wiać w porywach z prędkością aż do 6 m/s. Kwalifikacje mogą się więc stanąć jedną wielką loterią.

Gdzie obejrzeć kwalifikacje?

Polscy kibice będą mogli oglądać relację z zawodów w Rosji na antenach TVN, Eurosport 1 oraz w serwisie player.pl. Sublicencję utraciła Telewizja Polska, zachowując prawo wyłącznie do zawodów Pucharu Świata w Wiśle i Zakopanem oraz Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Plan transmisji

Piątek, 19.11.2021

15:00- Eurosport 1 (studio+ kwalifikacje 16:30)

16:20- player.pl

Sobota, 20.11.2021

15:15- Eurosport 1 (studio+ konkurs indywidualny 16:00)

15:35- TVN (studio+ konkurs indywidualny 16:00)

15:50- player.pl

Niedziela, 21.11.2021

14:20- player.pl (kwalifikacje)

15:00- Eurosport 1 (studio+ konkurs indywidualny 16:00)

15:35- TVN (studio+ konkurs indywidualny 16:00)

15:50- player.pl

Źródło: Informacja własna

Piotr Wojtaszczyk