PŚ w Lillehammer: Triumf Jonny Sundling i Federico Pellegrino, punkty Macieja Staręgi

fot.: federicopellegrino.com

fot.: federicopellegrino.com

Szwedka Jonna Sundling i Włoch Federico Pellegrino wygrali sprint stylem dowolnym podczas zawodów Pucharu Świata w Lillehammer. Reprezentantka Trzech Koron stanęła na podium obok swojej rodaczki Stiny Nilsson i Amerykanki Sadie Bjornsen, a biegacz z Półwyspu Apenińskiego znalazł się w czołowej trójce razem z Emilem Iversenem i Alexem Harvey’em. Pierwsze punkty Pucharu Świata zdobył Maciej Staręga, którego sklasyfikowano na 26. miejscu.

Sprinty stylem dowolnym były pierwszym etapem trzydniowego mini-cyklu Lillehammer Tour, który w tym sezonie zastąpił Ruka Triple. Trzecią edycję tych zawodów od zwycięstwa rozpoczęli Jonna Sundling i Federico Pellegrino, którzy najlepiej odnaleźli się na norweskich trasach.

Jonna Sundling w eliminacjach zajęła dopiero 26. miejsce, ale w ćwierćfinale pokazała już moc. Młoda Szwedka wygrała swój bieg notując jeden z najlepszych wyników w tej fazie zmagań. W półfinale Sundling ponownie zaprezentowała wysoką formę, ale nie udało jej się zająć miejsca premiowanego bezpośrednim awansem. Reprezentantka Trzech Koron miała jednak bardzo dobry wynik i dzięki temu znalazła się w finale jako szczęśliwa przegrana.

W decydującym o zwycięstwie biegu najlepiej spisywała się Stina Nilsson, która od pierwszych metrów chciała rozerwać stawkę i rozstrzygnąć losy rywalizacji jeszcze przed finiszem. Mistrzyni olimpijska prowadziła do ostatnich metrów, ale nie zdołała utrzymać przewagi nad swoją rodaczką, która konsekwentnie zmniejszała dystans dzielący obie biegaczki. Na stadionie Nilsson została doścignięta przez Jonnę Sundling i musiała uznać wyższość 23-latki Umeå. Na najniższym stopniu podium stanęła Amerykanka Sadie Bjornsen, czwarta była Evelina Settlin, na piątym miejscu finiszowała utalentowana 19-latka Kristine Stavaas Skistad, a na szóstym Hanna Falk.

Wyniki sprintu kobiet

Rywalizacja mężczyzn miała wielu faworytów. Już po ćwierćfinałach z tego grona odpadł jednak lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Aleksander Bolszunow, który zajął piąte miejsce w swoim biegu eliminacyjnym. W półfinałach znaleźli się natomiast tacy biegacze jak Johannes Hoesflot Klaebo, Federico Pellegrino, Emil Iversen czy Eirik Brandsdal. Do dalszej fazy nie awansował także Maciej Staręga. Polak miał co prawda jedenasty czas ćwierćfinałów, ale w swoim biegu zajął ostatnie miejsce i pożegnał się z zawodami.

Pecha w pierwszym półfinale miał faworyt lokalnej publiczności Johannes Klaebo, który na jednym z podbiegów złamał kijek i stracił szanse na awans do finału. Młody Norweg był wściekły i dał upust swoim emocjom. Z dalszej rywalizacji odpadli także Calle Halfvarsson i Eirik Brandsdal.

Finał był prawdziwym popisem Federico Pellegrino. Włoski sprinter dość długo utrzymywał się za plecami najgroźniejszych rywali, ale na ostatnim podbiegu nie dał szans swoim konkurentom i na finiszu mógł tylko świętować kolejny triumf w Pucharze Świata. Na drugim miejscu zawody ukończył Norweg Emil Iversen (+0,42 sek), a na najniższym stopniu podium stanął Kanadyjczyk Alex Harvey. W finale znaleźli się również Sindre Bjoernestad Skar, Finn Haagen Krogh i Ristomatti Hakola.

Wyniki sprintu mężczyzn

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.