PŚ w Lillehammer. Sztafeta dla Norwegów, Polacy na przedostatnim miejscu

10:45, 05.12.2021 Daniel Topczewski Aktualizacja: 12:12, 05.12.2021

Reprezentacja Norwegii I okazała się najlepsza w pierwszej w tym sezonie sztafecie rozgrywanej w ramach Pucharu Świata w biegach narciarskich. Podium uzupełniły ekipy Rosji II i Norwegii II. Polacy uplasowali się na przedostatnim 16. miejscu i wyprzedzili jedynie sztafetę Kazachstanu.

Zwycięska sztafeta Norwegii pobiegła dziś w składzie Erik Valnes, Emil Iversen, Simen Hegstad Krueger i Johannes Hoesflot Klaebo. Triumf nie przyszedł im jednak łatwo, gdyż po drugiej zmianie, na której biegł mistrz świata z Oberstdorfu w biegu na 50 kilometrów klasykiem, musieli odrabiać spore straty. Iversen nie był bowiem w stanie utrzymać tempa dyktowanego przez uciekających Iivo Niskanena i Aleksandra Bolszunowa.

Na trzeciej zmianie różnice dość szybko się zatarły i prowadzące ekipy biegły już w jednej grupie. Najszybciej odpadły z niej kadry Finlandii i Szwecji. Wówczas w walce o zwycięstwo pozostały już tylko cztery sztafety: dwie norweskie i dwie rosyjskie.

Emocjonujący finisz

Czwarta zmiana była niezwykle emocjonująca i do finiszowych metrów trudno było przewidzieć kto sięgnie po zwycięstwo. Ostatnie słowo należało jednak do Johannesa Hoesflota Klaebo, który w sprinterskim pojedynku rozprawił się ze swoimi rywalami. Drugie miejsce zajął Siergiej Ustiugow (Rosja II), który stracił do Norwega zaledwie +0,2 sek. Na najniższym stopniu podium stanął drugi team gospodarzy przyprowadzony do mety przez Haralda Amundsena (+1,2 sek). Dopiero czwarta była Rosja I (+1,4 sek).

Na piątej pozycji sklasyfikowano Włochów (+55,3 sek), szósta była Szwecja I (+58,4 sek), a siódma sztafeta Niemiec (+58,5 sek). Ósme miejsce zajęli Szwajcarzy, dziewiąte Amerykanie, a dziesiątkę zamknęli Kanadyjczycy.

Słaby występ Polaków

W dzisiejszej sztafecie wystartowała reprezentacja Polski biegnąca w składzie: Kamil Bury, Dominik Bury, Maciej Staręga i Mateusz Haratyk. Podopieczni Lukasa Bauera od samego początku rywalizacji plasowali się w końcówce stawki i tak też zakończyli niedzielne zmagania. Biało-czerwoni pokonali jedynie sztafetę z Kazachstanu, do zwycięzców stracili ponad sześć minut i ostatecznie finiszowali na 16. pozycji.