PŚ w Lillehammer. Świetny występ polskich biegaczy. Skinder i Staręga w czołówce

fot. własne

Monika Skinder i Maciej Staręga mają za sobą udany start w sprincie stylem dowolnym w Lillehammer. Oboje uplasowali się w czołowej dwudziestce sobotnich zawodów Pucharu Świata. Triumf, podobnie jak tydzień temu, odnieśli Emma Ribom oraz Johannes Klaebo.

fot. własne

Ekipa Bauera w formie

Za nami drugi sprint w sezonie Pucharu Świata 2022/2023 – tym razem jednak zawodnicy rywalizowali techniką dowolną. Po raz kolejny udany start mają za sobą podopieczni czeskiego szkoleniowca Lukasa Bauera. 29. w eliminacjach Monika Skinder świetnie powalczyła w ćwierćfinale. 21-latka musiała mijać rywalki, które zaliczyły upadek, przez co straciła prędkość i kontakt z czołową dwójką biegu.

Pomimo takich okoliczności, Skinder zajęła trzecie miejsce po mocnej końcówce. Nie awansowała z czasem, ale uplasowała się na bardzo dobrej szesnastej lokacie. To drugi najlepszy wynik Moniki w karierze.

Po kolejne punkty w tym sezonie sięgnął ponadto Maciej Staręga. Najbardziej doświadczony z polskich biegaczy biegł z tyłu od początku ćwierćfinału i potem miał problem z przejściem na czołowe lokaty. Ostatecznie Staręga finiszowała jako czwarty i zamknął czołową dwudziestkę listy wyników. 32-latek potwierdził tym samym wysoką dyspozycję na początku sezonu 2022/2023.

Wspaniała Ribom, wspaniały Klaebo

Zwycięstwo w drugiej konkurencji tego weekendu w Lillehammer wywalczyła znakomita od początku sezonu Emma Ribom. 25-letnia Szwedka odniosła drugi triumf w drugim sprincie tej zimy i umocniła się na pozycji liderki klasyfikacji sprinterek. Tym razem na podium, a dokładnie na drugiej lokacie stanęła Maja Dahlqvist, która tydzień temu podczas zmagań w Ruce przewróciła się w finale. W czołowej trójce linię mety przecięła Tiril Weng. Norweżka także w Finlandii stanęła na najniższym stopniu podium. Czwarta była Jessie Diggins, piąta Victoria Carl, a szósta Johanna Hagstroem.

Pasmo zwycięstw podtrzymał mistrz Johannes Klaebo. Złoty medalista olimpijski oraz mistrzostw świata nie wystartował w pierwszym biegu weekendu z powodu bólu gardła. Na starcie sprintu się jednak stawił i jak zwykle nie dał szans rywalom. Tak jak w Ruce zdominował stawkę – zarówno pod względem taktycznym jak i fizycznym. Drugie podium w sezonie wywalczył Federico Pellegrino. Włoch wcześniej znalazł się w TOP3… biegu pościgowego na 20 kilometrów. Trzecie miejsce zajął Even Northug. W finale biegli też odpowiednio Edvin Anger, Paal Golberg i Ansgar Evensen.

Wyniki sprintu kobiet i mężczyzn

Źródło: informacja własna

Obserwuj