PŚ w Lillehammer: Mistrzostwa Europy czas zacząć (zapowiedź)

fot. i.iplsc.com/

fot. i.iplsc.com

W zeszłym sezonie saneczkarskim najlepsi zawodnicy świata nie mieli okazji startować na torze w Lillehammer. Swoistą rekompensatą dla norweskich kibiców będzie fakt, iż tegoroczne zmagania będą miały podwójną wagę. Siódme zawody Pucharu Świata 2019/2020 są bowiem jednocześnie Mistrzostwami Europy…

Obiekt w Skandynawii gościł już trzy ważne saneczkarskie imprezy. W 1994 roku rozgrywano tu lodowe konkurencje Igrzysk Olimpijskich, rok później mistrzostwa świata, a w XXI wieku – Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie (2016). W Pucharze Świata rywalizowano tu natomiast dziewięciokrotnie, ostatnio dwa lata temu.

Szczególną wagę do weekendowych zmagań będą przykładać obrońcy tytułów w każdej z kategorii. Nie wszyscy z nich będą jednak faworytami. Siemion Pawliczenko nie zachwyca formą w tym sezonie (brak indywidualnego podium), a Rosjanie upatrują kandydata do walki o najwyższe cele raczej w Romanie Repiłowie. Młodszy krajan Pawliczenki jest zdecydowanym liderem klasyfikacji generalnej. Prezentujący równą formę Włoch Dominik Fischnaller, doświadczony Niemiec Felix Loch i Austriacy, zwłaszcza Jonas Mueller, powinni być jego najgroźniejszymi rywalami.

W rywalizacji pań jedno jest pewne – tytułu zdobytego przed rokiem nie obroni Niemka Natalie Geisenberger, która nie startuje w tym sezonie. O prymat powalczą Rosjanka Natalia Iwanowa i rodaczka obrończyni tytułu, Julia Taubitz, a o niespodziankę mogą postarać się Andrea Voetter czy Wiktoria Demczenko. Faworytami w dwójkach są z kolei Niemcy, Toni Eggert/Sascha Benecken, ale dobra postawa Austriaków, Thomasa Steu i Lorenza Kollera, w ostatnich zawodach PŚ, nie pozwala sądzić, że zawody będą nudne. O dobry wynik powalczą Polacy. Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski są nawet zdolni do wygrania pojedynczego ślizgu, co udowodnili na torze w Igls.

Weekend w Norwegii zwieńczy natomiast sztafeta. Rok temu sensacyjnie zwyciężyli w niej Włosi, jednak o zwycięstwo powinni teraz walczyć Rosjanie i Niemcy.

Program zawodów w Lillehammer:

Sobota, 18 stycznia:

9:50 – pierwszy ślizg kobiet

12:40 – pierwszy ślizg dwójek

Niedziela, 19 stycznia:

9:20 – pierwszy ślizg mężczyzn

13:00 – sztafeta

źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.