PŚ w Lillehammer: Kamil Stoch zwycięża, Maciej Kot drugi!

16:53, 11.12.2016 Anna Felska Aktualizacja: 17:22, 11.12.2016

Kamil Stoch uśmiechnięty

Za nami piękny konkurs w norweskim Lillehammer. Dwóch polskich zawodników znalazło się na podium niedzielnego konkursu Pucharu Świata. Kamil Stoch odniósł swoje 16. zwycięstwo w karierze, natomiast Maciej Kot po raz pierwszy stanął na podium zawodów Pucharu Świata i uplasował się tuż za kolegą z reprezentacji.

Kamil Stoch prowadził już po pierwszej serii, w której uzyskał 134,5 m. Najlepsi zawodnicy Pucharu Świata musieli zmagać się z trudnymi warunkami i wiatrem w plecy, dlatego m.in. lider klasyfikacji generalnej Domen Prevc, Daniel Andre Tande czy Stefan Kraft zajmowali odległe lokaty po pierwszej serii. Z silnym wiatrem dobrze poradził sobie natomiast Maciej Kot, który po skoku na 129,5 m zajmował 5. pozycję. W drugiej serii Polacy nie mieli już sobie równych. Maciej Kot poszybował na 136 m, a pozostali rywale nie byli w stanie mu zagrozić. Kamil Stoch nad swoim kolegą z reprezentacji miał kilku punktową przewagę po pierwszej serii, dlatego skok na 130,5 m wystarczył, by pokonać Kota o 0,6 pkt i odnieść swoją 16. wygraną w Pucharze Świata. Na najniższym stopniu podium stanął Niemiec Markus Eisenbichler (128,5 i 135 m).

Z dobrej strony pokazali się również pozostali Polacy. Ponownie tuż za czołową dziesiątką, tym razem na 12. miejscu znalazł się Dawid Kubacki (130 i 133 m). Na 19. miejscu po skokach na 123,5 i 129 m uplasował się Stefan Hula. Swoje pierwsze punkty Pucharu Świata zdobył Aleksander Zniszczoł (130 i 126,5 m), zajmując 22. lokatę. Niestety za nieprzepisowy kombinezon zdyskwalifikowany został Piotr Żyła (128 i 129 m).

W klasyfikacji generalnej zaszły duże zmiany. Choć liderem nadal jest Domen Prevc (360 pkt), to na trzecią pozycję wskoczył Maciej Kot (247 pkt). Z dziesiątego na 6. miejsce przesunął się Kamil Stoch (214 pkt).

Klasyfikacja generalna

W Pucharze Narodów na czele pozostaje reprezentacja Niemiec (1089 pkt). Polacy natomiast tracą do nich już tylko 13 pkt. Trzecie miejsce zajmują Austriacy (963 pkt).

Puchar Narodów

Już za tydzień rywalizacja przenosi się do Engelbergu. Mamy nadzieję, że Polacy ponownie pokażą się z dobrej strony.