PŚ w Lillehammer: Bjoergen wygrywa! Dominacja Norwegów!

fot. Fis-ski.com
fot. Fis-ski.com

W kapitalnym stylu na swoim “podwórku” wygrywali dzisiaj Norwegowie w sprincie stylem dowolnym. Bieg pań w Lillehammer wygrała Marit Bjoergen, a wśród panów najlepszy był Paal Golberg.

Marit Bjoergen pokazywała swoją siłę już od kwalifikacji, które pewnie wygrała. Norweżka triumfowała także we wszystkich kolejnych starciach, a wielką klasę pokazała w finale. To drugi triumf Bjoergen w tym sezonie. Tuż za nią znalazły się aż trzy reprezentantki kraju Wikingów. Druga była Celine Brun-Lie (+0,76 sek), a trzecia Heidi Weng (+0,80). Tuż za podium znalazła się Mistrzyni Olimpijska Maiken Caspersen Falla (+1,43), a piąta była broniąca honoru “reszty świata” – Denise Herrmann (+4,43). Najlepszą Polką była dzisiaj Ewelina Marcisz, która jako jedyna przebrnęła przez kwalifikacje. Marcisz odpadła jednak w ćwierćfinale, zajmując szóste miejsce w swoim wyścigu i 29. w całych zawodach. Justyna Kowalczyk w eliminacjach zajęła dopiero 37. miejsce.

Rywalizację mężczyzn zawładnął dzisiaj Paal Golberg. Norweg poszedł w ślady Bjoergen i od ćwierćfinałów był najlepszy w każdym swoim wyścigu. Swoją siłę pokazał także w finale, gdzie wyprzedził Alexeya Petuhkova o 0,24 sekundy i swojego kolegę z kadry Finn Haagena Krogh (+0,29). W półfinale zdyskwalifikowano Pettera jr Northuga za utrudnianie rywalizacji.  Jedynym Polakiem, który przebrnął kwalifikacje był Maciej Staręga. Nasz biegacz zajął niestety szóste miejsce w swoim ćwierćfinale, chociaż stracił do zwycięzcy niecałą sekundę. Polak ostatecznie został sklasyfikowany na 30. miejscu.

Jutro biegi na 5 kilometrów pań i 10 km panów stylem dowolnym. Przypominamy, że wszystkie zawody biegowe w ten weekend są zaliczane nie tylko do Pucharu Świata, ale i do Lillehammer Tour (podobnie jak przed rokiem w Kuusamo – Ruka Triple). W niedzielę bieg na dochodzenie – 10 km stylem klasycznym.

Źródło: Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.