PŚ w Lillehammer. Althaus z pierwszą wygraną w sezonie

fot. PZN

Katharina Althaus triumfowała w sobotnim konkursie Pucharu Świata pań w Lillehammer. Dla Niemki to powrót na najwyższy stopień pucharowego podium po prawie trzech latach. Czołową trójkę uzupełniły Marita Kramer i Ursa Bogataj. Kinga Rajda zakończyła rywalizację na pierwszej serii.

fot. PZN

Althaus na czele

Na półmetku rywalizacji liderką konkursu była Katharina Althaus, która w pierwszej rundzie oddała skok na 96. metr. Na wirtualnym podium plasowały się także Marita Kramer, która wylądowała metr bliżej, oraz Ursa Bogataj (95,5 m). Kolejne lokaty były zajmowane przez Silje Opseth, Nikę Kriznar i Danielę Iraschko-Stolz. Dopiero siódma była liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Ema Klinec. Słowenka wylądowała na 88. metrze i traciła siedemnaście punktów do prowadzącej Niemki.

Czołową dziesiątkę uzupełniały Eva Pinkelnig, Sara Takanashi i Jerneja Brecl. Do drugiej rundy nie awansowała jedyna z Polek, która wywalczyła awans do sobotniego konkursu. Kinga Rajda zakończyła rywalizację na 37. miejscu.

Niemiecka wygrana

W drugiej serii Althaus powiększyła przewagę nad Kramer i zwyciężyła z 4,9 punktu przewagi nad Austriaczką, która utrzymała lokatę z pierwszej serii. Zarówno triumfatorka konkursu, jak i jego druga zawodniczka w finałowej rundzie oddały skoki na 95,5 metra. Podium sobotniego konkursu uzupełniła Ursa Bogataj (96,5 m). Tuż za czołową trójką uplasowały się Silje Opseth, Nika Kriznar i Sara Takanashi. Siódma była Daniela Iraschko-Stolz, ósma Eva Pinkelnig, a dziewiąta Ema Klinec. Czołową dziesiątką zamknęła Lisa Eder. Pierwsze punkty w sezonie zdobyła Yuka Seto, która zakończyła rywalizację na 27. pozycji.

Pełne wyniki

Kramer ponownie liderką

Na pozycję liderki klasyfikacji generalnej Pucharu Świata powróciła Marita Kramer. Austriaczka ma na swoim koncie 230 punktów, co daje jej 21 “oczek” przewagi nad zajmującą drugą pozycję Emą Klinec. Na trzecim miejscu plasuje się Katharina Althaus. W Pucharze Narodów prowadzi Słowenia przed Austrią i Niemcami.

Kolejną szansę na walkę o podium skoczkinie będą miały w niedzielę. Tym razem rywalizacja w Lillehammer przeniesie się na duży obiekt (HS140). Pierwsze skoki tego dnia panie oddadzą w serii treningowej, która ma rozpocząć się o 15:00. Godzinę później wystartują kwalifikację, a drugi w ten weekend konkurs indywidualny jest zaplanowany na 17:30.

Źródło: informacja własna