PŚ w Lillehammer: 12 skoczków odpadnie w kwalifikacjach (lista startowa)

fot. M. Król

fot. M. Król
fot. M. Król

Kamil Stoch i reszta naszej kadry skoczków rozpoczyna dziś rywalizację w Lillehammer. Na starcie dzisiejszych kwalifikacji są 62 nazwiska z 16 państw.

Przed nami kolejny weekend z Pucharem Świata w skokach narciarskich. Tym razem karuzela przenosi się do norweskiej miejscowości Lillehammer, gdzie w 1994 roku odbywały się Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Wówczas na normalnej skoczni złoty medal wywalczył Jens Weißflog, a na dużym obiekcie reprezentant gospodarzy Espen Bredesen. Zawody Pucharu Świata goszczą w Lillehammer od sezonu 1983/1984. Pierwszy konkurs wygrał Czech Pavel Ploc. Wówczas skakano na obiekcie o nazwie Balbergbakken. Na następne zawody w tym miejscu czekano 9 lat. 9 marca 1993 w kalendarzu zagościła już skocznia Lysgårdsbakken, wtedy miejscowi kibice mogli cieszyć się ze zwycięstwa Bredesena. W całej historii zawodów na tym obiekcie ani razu nie oglądaliśmy triumfu Polaka. Trzykrotnie na najniższym stopniu podium meldował się Adam Małysz. Na normalnej skoczni o punkcie HS HS100 w 2011 roku na “pudle” zameldował się także Kamil Stoch (3. miejsce). Mamy nadzieję, że nasi skoczkowie odczarują skocznię w Lillehammer.

Skoczkowie swoją dzisiejszą rywalizację na obiekcie Lysgårdsbakken (HS 138) rozpoczną od oficjalnego treningu o godzinie 13:00. Na godzinę 15:30 zaplanowano kwalifikacje, w których wystąpi 62 skoczków z 16 państw. O awans do pierwszej serii sobotniego konkursu powalczy sześciu Polaków: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Stefan Hula, Klemens Murańka oraz Aleksander Zniszczoł. Maciej Kot, który zajmuje szóste miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, awans ma zapewniony. Mamy nadzieję, że nasza ekipa przejdzie eliminacje w komplecie. Przed rokiem pierwszy konkurs wygrał Severin Freund a drugi Kenneth Gangnes. Oba konkursy zostały jednak przeniesione wówczas na skocznię normalną, z powodu silnych podmuchów wiatru. Tym razem pogoda powinna być nieco lepsza. Zgodnie z prognozami wiatr nie powinien przekraczać 3 m/s. Transmisja z dzisiejszych kwalifikacji oczywiście na antenie RadioGol.pl oraz Eurosport 1.

Lista startowa

Źródło: Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.