Alpejski PŚ w Levi: Udany atak Kristoffersena, smutek Noëla

14:12, 24.11.2019 Jarosław Gracka Aktualizacja: 14:38, 24.11.2019

Photo by: JAN M LUNDAHL / Are2019.com

W rozegranym dziś slalomie w fińskiej miejscowości Levi najlepszy okazał się Norweg Henrik Kristoffersen. Za nim z niewielką stratą uplasował się Francuz Clement Noel. Trzecie miejsce zajął Szwajcar Daniel Yule.

Po wycofaniu się Marcela Hirschera Kristoffersen był głównym faworytem zawodów i nie zawiódł oczekiwań, niemniej zwycięstwo nie przyszło mu łatwo. Po pierwszym przejeździe był czwarty, ale zaliczył udany atak w drugim i wygrał z czasem 1:48.55. Noël, który powinien być największym rywalem Norwega przez cały sezon, prowadził na półmetku, na końcu jednak zabrakło mu 0,09 sek. - rzadko kiedy oglądamy na trasach tak bezbrzeżny smutek, jaki miał na twarzy Francuz po swoim przejeździe. Trzeci Yule na mecie stracił 0,18 sek. i zaliczył udany atak na podium z miejsca siódmego.

Po pierwszym przejeździe trzeci był drugi ze Szwajcarów - Ramon Zenhaeusern - ale wypadł z niego notując na mecie stratę 0,27 sek. I tak miał więcej szczęścia niż drugi po pierwszym przejeździe Dave Ryding z Wielkiej Brytanii, który - jako zawodnik znany z pewnej nerwowości w jeździe - drugiego przejazdu w ogóle nie ukończył. Kolejne miejsca zajęli Szwedzi - weteran Andre Myhrer (+0,34 sek. i awans z miejsca ósmego) i najlepszy w drugim przejeździe Kristoffer Jakobsen, który do Kristoffersena stracił 0,53 sek. i awansował aż o piętnaście pozycji względem pierwszego przejazdu - był to jeden z dwóch tak wysokich awansów dziś. W pierwszej "10" znalazł się tylko jeden Austriak - Christian Hirschbuehl (+0,74 sek., spadek o dwie pozycje) i jeden Niemiec - Linus Strasser (+0,89 sek. i obok Jakobsena drugi zawodnik, który poszedł w górę aż o piętnaście miejsc). Pierwszą "10" zamknęli drugi z Norwegów Sebastian Foss-Solevaag (+0,92 sek., awans o pięć i miejsc) i 37-letni Włoch Manfred Moelgg (+0,98 sek., spadek o cztery pozycje).

Największy spadek względem pierwszego przejazdu zanotował Leif Kristian Nestvold-Haugen (z dziewiątej na dwudziestą siódmą pozycję), najwyższy numer wśród zawodników, który wszedł do drugiego przejazdu miał Chorwat (jeden z trzech punktujących dziś!) Filip Zubcic (70). Warto też odnotować punkty Belga Armanda Marchanta, który był 28.