PŚ w Les Rousses. Andersson zdeklasowała rywalki. Podium reprezentantki gospodarzy

fot. M. Rudzińska

Ebba Andersson wygrała bieg na 10 kilometrów stylem dowolnym rozgrywany w ramach Pucharu Świata w Les Rousses. Drugie miejsce – ku uciesze miejscowej publiczności – zajęła Francuzka Delphine Claudel, a trzecie Amerykanka Jessie Diggins. W zawodach nie startowały reprezentantki Polski.

fot. M. Rudzińska

Z Włoch karuzela Pucharu Świata w biegach narciarskich przeniosła się do Francji. Choć po wyczerpującym Tour de Ski do rywalizacji powróciły już m.in Kertu Niskanen czy Heidi Weng, na start nie zdecydowała się liderka Pucharu Świata Frida Karlsson. Podobnie uczyniła także Tiril Udnes Weng. W gronie 39 zawodniczek próżno było też szukać reprezentantek Polski.

Szwedzka moc

Najlepszy czas uzyskała Ebba Andersson. Szwedka w wielkim stylu wróciła na trasy biegowe. Nie brała bowiem udziału w zakończonym niedawno Tour de Ski. W piątkowe popołudnie od początku wyścigu prezentowała się fantastycznie. I choć na pierwszej rundzie lepsza była od niej Jessie Diggins, to Andersson ostatecznie wyszła z tej batalii zwycięsko. Jako jedyna zdołała utrzymać wysokie tempo przez cały bieg i po raz drugi w tym sezonie triumfowała w zawodach Pucharu Świata. Niespodziankę francuskiej publiczności sprawiła Delphine Claudel. Zwyciężczyni tegorocznej wspinaczki na Alpe Cermis skorzystała z pracy Ebba Andersson na pierwszych okrążeniach, po czym popisała się znakomitym finiszem. To dało jej drugie miejsce ze stratą 13,4 sek. do zwyciężczyni. Trzecia była wspomniana wcześniej Jessie Diggins. Amerykanka nie wytrzymała narzuconego przez siebie tempa i z trudem wywalczyła podium, przegrywając z Andersson 20,5 sek.

Czwarta była najlepsza z Norweżek Ingvild Flugstad Oestberg, piąta Rosie Brennan, szósta Silje Theodorsen, siódma Victoria Carl, a ósma Kerttu Niskanen. W czołowej dziesiątce zdołały się zmieścić jeszcze Francuzka Flora Dolci i Ragnhild Haga.

Przed zawodniczkami w Les Rousses jeszcze rywalizacja w sprincie i w biegu na 20 kilometrów ze startu wspólnego.

PEŁNE WYNIKI

Źródło: informacja własna