PŚ w Lake Placid: Polska sztafeta na ósmym miejscu

19:36, 03.12.2016 Kamil Karczmarek

Zgodnie z przewidywaniami reprezentacja Polski w rywalizacji drużynowej zajęła 8. miejsce. Zawody sztafet wygrali Kanadyjczycy. Świetnie w zawodach kobiet spisała się Ewa Kuls, która zajęła 16. miejsce. Zwycięstwo wywalczyła Tatjana Huefner.

Wiadomo było jeśli nasza ekipa w składzie Ewa Kuls, Maciej Kurowski i Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski po swoim przejeździe obejmie prowadzenie zajmie przynajmniej 8. miejsce. Tak też się stało, Polacy jadący z numerem czwartym uzyskali czas 2:38.510 i zepchnęli z pierwszego miejsca Rumunię. W później części rywalizacji wszystkie zespoły były od naszej sztafety szybsze i Polacy zostali sklasyfikowani jak 8. pozycji.

To był zdecydowanie dzień reprezentantów Kanady. Kimberley McRae, Samuel Edney i dwójka Walker/Snith perfekcyjnie przejechali tor w Lake Placid i mogli cieszyć się ze zwycięstwa. Ze stratą tylko 44 tysięcznych części sekundy 2. miejsce zajęła drużyna Rosji (Baturina, Pawliczenko, Bogdanow/Medwedew). Gospodarze w składzie Britcher, West i Mortensen/Terdiman musieli zadowolić się 3. miejscem. Po poważnych błędach Huefner i Locha Niemcy mający w swoich szeregach również dwójkę Eggert/Benecken zajęli dopiero 7. pozycję.

Tydzień temu w Winterbergu Ewa Kuls zajęła 17. miejsce. Dzisiaj polska saneczkarka uplasowała się miejsce wyżej. Po pierwszym ślizgu nasza zawodniczka zajmowała 18. miejsce w czasie 45.024. Drugi przejazd chociaż był wolniejszy to pozwolił na awans w klasyfikacji zawodów o 2 lokaty. Wszystko przez to, że zawodów nie ukończyły Ulla Zirne i Miriam Kastlunger. Pierwszych ślizgów nie ukończyły Olena Stetskiw i Ekaterina Katnikowa, a Sandra Robatscher została zdyskwalifikowana.

Po dość niespodziewane zwycięstwo w Stanach Zjednoczonych sięgnęła Tatjana Huefner. Niemka wygrała pierwszy przejazd i w drugim utrzymała swoją przewagę. W drugiej części zawodów doświadczoną Niemkę atakować miały Amerykanki Summer Britcher i Erin Hamlin, ale spadły one odpowiednio na 4. i 7. lokaty. Z niepowodzeń gospodyń skorzystały Kanadyjki Kimberley McRae i Alex Gough, które nie ukrywały swojej radości z miejsc na podium.

Dużo błędów w pierwszym ślizgu popełniły Natalie Geisenberger i była już liderka Pucharu Świata Dajana Eitberger. Ostatecznie Geisenberger zajęła 5. miejsce, a Eitberger była 9. Dzięki dzisiejszej wygranej Tatjana Huefner została nową liderką Pucharu Świata. W tej klasyfikacji druga jest Geisenberger, a trzecia Eitberger. Ewa Kuls zajmuje 18. miejsce.