PŚ w Lahti. Zwycięstwo Riibera, Kryształowa Kula dla Lampartera

16:05, 25.03.2023 Kamil Karczmarek Aktualizacja: 17:06, 25.03.2023

W Lahti rozegrano dzisiaj przedostatnie w tym sezonie zawody Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. Po triumf sięgnął Jarl Magnus Riiber. Johannes Lamparter zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

Konkurs skoków z niespodziankami

Wspomnianą niespodzianką nie jest raczej zwycięstwo na skoczni Kristjana Ilvesa. Estończyk bardzo dobrze radzi sobie w pierwszej części rywalizacji dwuboju. Dzisiaj wygrał po próbie na odległość 129,5 metra. Tyle samo uzyskał Ryota Yamamoto, który skakał z dwóch belek wyżej i mimo większej bonifikacie za wiatr przegrał z Ilvesem o 2,2 punktu, czyli dziewięć sekund. Problemy z trudnymi warunkami mieli czterej ostatni zawodnicy. Jarl Magnus Riiber ostatnio prowadził po skokach, ale dzisiaj wyjątkowo musiał odrabiać straty. Po próbie na 121 metrów był trzeci ze stratą 22 sekund. Jens Luraas Oftebro zajął 9. miejsce, Julian Schmid był 20., a Johannes Lamparter dopiero 24.

Wyniki po serii skoków

Riiber lepszy od Ilvesa

Tuż po starcie biegu Jarl Magnus Riiber wyprzedził Ryotę Yamamoto, a na drugiej rundzie dogonił Kristjana Ilvesa, który jako pierwszy wyruszył na trasę. Yamamoto został także doścignięty przez Laurenta Muhlethalera oraz Franza-Josefa Rehrla. Tuż za nimi biegli już: Jens Luraas Oftebro, Ilkka Herola, Eero Hirvonen, Terence Weber, Manuel Faisst i Stefan Rettenegger. Grupa walczącego o drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Oftebro dogoniła najpierw Rehrl, a następnie Muhlethalera.

Jarl Magnus Riiber przez cały czas biegł za plecami Kristjana Ilvesa i zaatakował na ostatnim kilometrze. Tym samym sięgnął po kolejne zwycięstwo z rzędu, wyprzedzając Estończyka, który wyrównał najlepszy rezultat w karierze. Trzecie miejsce zajął Jens Luraas Oftebro, który mocno ruszył na ostatnim okrążeniu. Jego tempo utrzymał zaledwie Ilkka Herola, który przegrał jednak na finiszu z Norwegiem przed własną publicznością. Oftebro awansował na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, wyprzedzając 14. Juliana Schmida. Johannes Lamparter był 11. i miejsca Oftebro oraz Schmida sprawiły, że Austriak jeszcze przed jutrzejszym startem jest pewny triumfu w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata.