PŚ w Lahti. Zwycięski powrót Therese Johaug, norweskie podium w Finlandii

fot. M. Rudzińska

Bez niespodzianek w Finlandii. Zwycięstwem Therese Johaug z Norwegii zakończył się bieg łączony kobiet rozgrywany w Lahti. Skład podium uzupełniły jej koleżanki z reprezentacji – Helene Marie Fossesholm i Heidi Weng. Polki nie startowały.

fot. M. Rudzińska

Po prawie dwóch tygodniach przerwy biegaczki narciarskie powróciły do pucharowej rywalizacji. Pierwszymi zawodami rozegranymi po zakończonej 10 stycznia 15. edycji Tour de Ski był bieg łączony pań, w którym zawodniczki miały do pokonania 15 kilometrów (7,5 kilometra stylem klasycznym oraz 7,5 kilometra stylem dowolnym).

Na fińskich trasach ujrzeliśmy niemal całą światową czołówkę. Do rywalizacji powróciła bowiem drużyna norweska. Po raz pierwszy w tym sezonie w zawodach pucharowych wystartowała także znakomita szwedzka biegaczka narciarska, Charlotte Kalla.

Najlepiej w sobotnich zmaganiach poradziła sobie Therese Johaug. Norweżka już w części klasycznej biegu oddaliła się od swoich rywalek. Na kolejnych kilometrach utrzymywała bezpieczną przewagę. Jej zwycięstwo nie było więc zagrożone nawet przez moment. Walka toczyła się jednak o drugie miejsce. Z niej zwycięsko uszła rodaczka Johaug, Helene Marie Fossesholm. 19-latka z Norwegii linię mety przekroczyła 28,1 sekundy po swej bardziej utytułowanej koleżance z reprezentacji. Podium uzupełniła kolejna zawodniczka „kraju fiordów”, Heidi Weng (+29,6 sekundy).

Tuż za czołową trójką na linię mety wbiegły bohaterki tegorocznego Tour de Ski, Ebba Andersson ze Szwecji (+29,7 sekundy) oraz Amerykanka, Jessie Diggins (+30,1 sekundy). Straty innych zawodniczek przekroczyły minutę. Warto jednak zauważyć, że bardzo dobrze w swym pucharowym debiucie w trwającej edycji zmagań pucharowych poradziła sobie Charlotte Kalla, która uplasowała się na siódmej pozycji. Polki nie startowały.

Wyniki skiathlonu kobiet

Źródło: informacja własna