PŚ w Lahti: Triumf Szwedek i Norwegów w sprincie drużynowym

0

fot. Patrycja Korczewska

fot. Patrycja Korczewska

Reprezentantki Szwecji I (Ida Ingemarsdotter i Maja Dahlqvist) wygrały rywalizację w sprincie drużynowym podczas zawodów Pucharu Świata w Lahti. Na podium stanęły także Norweżki I i drugi zespół Szwecji. W biegu mężczyzn triumfowali Norwegowie I (Emil Iversen, Johannes Hoesflot Klaebo), którzy wyprzedzili swoich rodaków Norwegię II i Finlandię.

W finale sprintu drużynowego kobiet znalazły się po dwie ekipy Szwecji, Norwegii, Finlandii i Rosji, a także duety ze Szwajcarii i Niemiec. Pierwsze zmiany niedzielnej rywalizacji były bardzo wyrównane i jednocześnie pechowe dla reprezentantek Szwecji. Najpierw na zjeździe upadła Hanna Falk, a na kolejnym okrążeniu podczas jednego z nawrotów przewróciła się Maja Dahlqvist. Biegaczki z kraju Trzech Koron nie zraziły się jednak niepowodzeniami i konsekwentnie odrabiały straty do rywalek.

Na piątej zmianie bardzo dobrze spisała się Anna Svendsen, która wyprowadziła Norwegię II na pierwsze miejsce z przewagą kilku sekund nad Szwedkami. Biegnąca jako ostatnia Mari Eide nie była jednak w stanie utrzymać wysokiej lokaty wypracowanej przez koleżankę z kadry.

Zaciętą walkę o zwycięstwo stoczyły natomiast Maiken Caspersen Falla i Maja Dahlqvist. Przed decydującym zjazdem na stadion prowadziła jeszcze Norweżka, ale ostatnie metry były prawdziwym popisem w wykonaniu reprezentantki Trzech Koron. 24-latka z Falun wyprzedziła Fallę o niespełna dwie sekundy zapewniając Szwedkom triumf w drugim sprincie drużynowym w tym sezonie (w Dreźnie Dahlqvist biegła razem ze Stiną Nilsson). Trzecie miejsce zajęła Szwecja II (Evelina Settlin i Hanna Falk) ze stratą +3,55 sek. Czwarta była Rosja II (+4,18 sek), piąta Finlandia II (+4,98 sek), a szósta Rosja I (+8,30 sek). Siódme miejsce przypadło Finlandii I (+8,35 sek), ósme były Niemki (+10,55 sek), dziewiąte Norweżki II (+13,59 sek), a stawkę zamknęły Szwajcarki (+27,01 sek).

Wyniki sprintu drużynowego kobiet

Rywalizacja w sprincie drużynowym mężczyzn zakończyła się podwójnym zwycięstwem reprezentantów Norwegii. Pierwsze miejsce zajął duet Emil Iversen i Johannes Hoesflot Klaebo, który niemal od samego początku kontrolował wydarzenia na trasie w Lahti. Norwegowie prowadzenie stracili tylko na pierwszej i na piątej zmianie, ale nie miało to większego znaczenia dla losów rywalizacji.

Ostatnia zmiana była już bezpośrednią walką pomiędzy Johannesem Hoesflotem Klaebo, Eirikiem Brandsdalem i reprezentantem gospodarzy Iivo Niskanenem. Zwycięsko z tego starcia wyszedł najlepszy sprinter tego sezonu i mistrz olimpijski z Pjongczangu, czyli Norweg Klaebo. 23-latek wyprzedził o +0,65 sek swojego rodaka i o +0,71 sek Fina Niskanena. Na czwartym miejscu finiszowała Rosja I (+2,69 sek), piąta była Szwecja I (+4,24 sek), a szóste Włochy I (+5,40 sek). Ze znacznymi stratami dobiegli Niemcy (+16,08 sek), Szwajcarzy (+24,61 sek) i Szwecja II (+27,16 sek). Stawkę zamknął drugi zespół Rosji (+28,49 sek).

Wyniki sprintu drużynowego mężczyzn

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.