PŚ w Lahti. Triumf Norweżek w pierwszej sztafecie sezonu

fot. M. Rudzińska

Reprezentantki Norwegii biegnące w składzie Tiril Udnes Weng, Therese Johaug, Helene Marie Fosseseholm i Heidi Weng z dużą przewagą triumfowały w sztafecie 4×5 kilometrów podczas zawodów Pucharu Świata w Lahti. Podium uzupełniły Szwedki i gospodynie – Finki. Polki nie startowały.

fot. M. Rudzińska

Niedzielna sztafeta 4×5 kilometrów w Lahti była pierwszą tego typu konkurencją w bieżącym sezonie Pucharu Świata. Pierwsze zawody drużynowe miały odbyć się na początku grudnia w Lillehammer, ale z powodu pandemii koronawirusa zostały odwołane. W związku z tym to właśnie w Finlandii panie miały pierwszą okazję na to, aby zmierzyć się w rywalizacji sztafetowej i sprawdzić ustawienie drużyny przed najważniejszą imprezą sezonu – lutowymi mistrzostwami świata w Oberstdorfie.

Faworytkami biegu już po opublikowaniu list startowych wydawały się być Norweżki, które miały zdecydowanie najmocniejszy skład z ekip zgłoszonych do zawodów. Po pierwszej zmianie biegaczki z kraju Fiordów, za sprawą Tiril Udnes Weng, zajmowały trzecie miejsce, ale ich strata do prowadzących Finek była znikoma. Różnicę tę bardzo szybko zniwelowała Therese Johaug, która wystartowała jako druga. Norweska dominatorka dość szybko oderwała się od swoich konkurentek i przyprowadziła sztafetę na pierwszej pozycji.

Decydująca dla losów zwycięstwa okazała się być trzecia zmiana, na której biegła Helene Marie Fossesholm. 19-letnia Norweżka od początku narzuciła wysokie tempo, którego nie była w stanie wytrzymać żadna z rywalek i z każdym odepchnięciem zyskiwała przewagę, właściwie zapewniając zwycięstwo swojej reprezentacji. Startująca jako czwarta Heidi Weng miała za zadanie jedynie utrzymać bezpieczny zapas czasowy wynoszący ponad 50 sekund. Norweżka zrobiła to bez większych problemów i niezagrożona minęła linię mety na pierwszej pozycji.

Drugie miejsce zajęły reprezentantki Szwecji, które biegły dziś w składzie Charlotte Kalla, Emma Ribom, Lovisa Modig i Ebba Andersson. Reprezentantki kraju Trzech Koron cały czas kręciły się w okolicach podium, a przed ostatnią zmianą zajmowały trzecie miejsce z niewielką stratą do biegnących na drugiej pozycji Finek. Startująca jako czwarta w ekipie Szwedek Ebba Andersson zdołała jednak dogonić Kristę Parmakoski i zapewniła swojej sztafecie drugą lokatę na mecie (+42,9 sek). Na najniższym stopniu podium stanęły gospodynie Finki (+59,5 sek), czwarte były Rosjanki, a na piątej pozycji sklasyfikowano Amerykanki.

W dzisiejszych zawodach wystartowało jedenaście sztafet. Na starcie zabrakło reprezentantek Polski.

Wyniki

Źródło: informacja własna