PŚ w Lahti: Triumf Iivo Niskanena przed własną publicznością

fot. Irek Trawka

fot. Irek Trawka

Iivo Niskanen wygrał bieg na 15 kilometrów stylem klasycznym podczas zawodów Pucharu Świata w fińskim Lahti. Reprezentant gospodarzy odniósł czwarte zwycięstwo w karierze, ale dopiero pierwsze w sezonie 2019/2020. Podium uzupełnili Aleksander Bolszunow i Hans Christer Holund. Polacy nie startowali.

Bieg na dystansie 15 kilometrów stylem klasycznym w Lahti od samego początku był pojedynkiem Iivo Niskanena z Aleksandrem Bolszunowem. Fin i Rosjanin biegli w niemal identycznym tempie i na kolejnych punktach pomiaru – aż do dziesiątego kilometra – różnice między nimi wynosiły około sekundy. Decydująca dla losów zwycięstwa okazała się być ostatnia pętla, którą zdecydowanie szybciej pokonał Niskanen. Reprezentant gospodarzy minął linię mety z czasem 32:15,5 i mógł świętować piąte w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata (czwarte przed własną publicznością).

Drugie miejsce zajął lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Aleksander Bolszunow, który do triumfatora stracił dziesięć sekund, a na najniższym stopniu podium stanął Norweg Hans Christer Holund (+28,8 sek). Czwarty był Rosjanin Ilja Siemikow (+38,8 sek), a piąte miejsce zajął Sjur Roethe. Szósta lokata przypadła Simenowi Hegstadowi Kruegerowi, siódma Paalowi Golbergowi, a ósma wiceliderowi klasyfikacji generalnej Johannesowi Hoesflotowi Klaebo. Czołową dziesiątkę zamknęli Rosjanie: Aleksander Biessmiertnych i Iwan Jakimuszkin.

Polacy w Lahti nie startowali.

Wyniki

Źródło: informacja własna