PŚ w Lahti: Therese Johaug z kolejnym pucharowym zwycięstwem

11:53, 29.02.2020 Marta Grzyb Aktualizacja: 12:31, 29.02.2020

Przewodząca w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w biegach narciarskich - Therese Johaug - po raz kolejny okazała się najlepsza. Tym razem Norweżka zwyciężyła w biegu rozgrywanym techniką klasyczną na dystansie 10 kilometrów w fińskim Lahti. Druga lokata przypadła w udziale Ebbie Andersson ze Szwecji, natomiast na trzecim miejscu uplasowała się reprezentantka gospodarzy, Krista Parmakoski.

Po zakończeniu premierowej edycji cyklu Ski Tour, który odbywał się na trasach położonych w Szwecji i Norwegii, czołowe biegaczki i najlepsi biegacze świata pozostali na Półwyspie Skandynawskim, by wziąć udział w zawodach Pucharu Świata w fińskim Lahti. W pierwszej z konkurencji, która odbyła się w tejże miejscowości, a mianowicie w biegu rozgrywanym techniką klasyczną na dystansie 10 kilometrów, najlepsza okazała się Therese Johaug z Norwegii, która niemal całkowicie zdominowała rywalizację w kobiecych biegach dystansowych. Tym razem jednak zwycięstwo nie przyszło liderce klasyfikacji pucharowej nadzwyczaj łatwo. Do ostatnich metrów zaciętą walkę o najlepszy czas toczyła bowiem Szwedka, Ebba Andersson, która ostatecznie okazała się gorsza od Johaug o 3,4 sekundy. Podium uzupełniła Krista Parmakoski z Finlandii. Reprezentantka gospodarzy uzyskała o 11,8 sekundy słabszy rezultat od tryumfatorki biegu.

Tuż za podium zawody ukończyła 21-letnia Frida Karlsson ze Szwecji. Do podium straciła ona nieco ponad 10 sekund. W czołowej dziesiątce uplasowały się jeszcze trzy reprezentantki Norwegii (Ingvild Flugstad Østberg zajęła piątą pozycję, Heidi Weng - siódmą, zaś Astrid Uhrenholdt Jacobsen - dziewiątą), a także Natalja Niepriajewa z Rosji (szóste miejsce), Katharina Hennig z Niemiec (ósma lokata) oraz Finka, Johanna Matintalo (dziesiąta pozycja). Warto przy tym także odnotować, iż przewaga Therese Johaug nad zawodniczkami, które zajęły lokaty 2-10, nie przekroczyła minuty.

W gronie pięćdziesięciu pięciu zawodniczek zgłoszonych do zawodów zabrakło reprezentantek Polski, które zakończyły już swój udział w trwającej edycji Pucharu Świata w biegach narciarskich.

Jutro panie będą rywalizować w biegu sztafetowym (4 x 5 kilometrów). Początek zawodów zaplanowano na godzinę 10:10.