PŚ w Lahti. Świetny konkurs Polaków! Podium w drużynówce

Screen - Eurosport

Polscy skoczkowie wywalczyli trzecie miejsce w konkursie drużynowym w ramach Pucharu Świata w Lahti. Triumf odnieśli Austriacy. Drugie miejsce zajęli z kolei Słoweńcy.

Screen – Eurosport

Piękna walka

Ależ to był emocjonujący konkurs! Polacy, pod nieobecność Dawida Kubackiego, spisali się świetnie w drugim konkursie drużynowym w ramach Pucharu Świata 2022/2023. Wszystko zaczęło się od nie najlepszego skoku (119 m) Piotra Żyły, który dał nam czwartą lokatę. Potem jednak dobre próby oddali Paweł Wąsek i Aleksander Zniszczoł, dzięki czemu awansowaliśmy na trzecią pozycję. 

Petardę odpalił kończący w naszej drużynie pierwszą serię Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski wylądował na 128,5 metrze i miał trzecią notę w całej rundzie. Na półmetku rywalizacji byliśmy drudzy – tylko za świetnymi Austriakami. 

Drugą serię rozpoczęliśmy od kapitalnej próby Żyły. Mistrz świata z Planicy poszybował na 132 metr – najlepszą odległość w całym konkursie. Dobre skoki dołożyli ponownie Zniszczoł oraz Wąsek. Przed ostatnią serią wiadomo było, iż walka o drugie miejsce prawdopodobnie rozstrzygnie się między Laniskiem i Stochem. Ostatecznie to Anze oddał lepszą próbę, a Słowenia uplasowała się na drugiej lokacie. Niemniej nasze trzecie miejsce to bardzo duże osiągnięcie. 

Liderzy Pucharu Narodów z wygraną

Triumf odnieśli reprezentanci Austrii – Daniel Tschofenig, Michael Hayboeck, Jan Hoerl oraz Stefan Kraft. Mieli 26,2 punktu przewagi nad wspomnianymi Słoweńcami. W ich drużynie sprawę zawalił Domen Prevc, który w pierwszej serii uzyskał zaledwie 95 metrów. Polacy do Austriaków stracili 35 punktów. 

Czwarte miejsce zajęli Norwegowie, a piąte Niemcy. Ekipa Horngachera straciła do drużyny Stoeckla zaledwie 0,3 punktu, do teamu Thurnbichlera zaś już 20,4 punktu. Szóści byli Szwajcarzy, siódmi Japończycy, a ósmi reprezentanci gospodarzy – Finowie.

Wyniki konkursu

Źródło: informacja własna