PŚ w Lahti. Skoczkowie walczą w Finlandii. Dziś kwalifikacje (lista startowa)

fot. M. Rudzińska

Po weekendzie w Zakopanem karuzela Pucharu Świata w skokach narciarskich przenosi się do Lahti, gdzie zawodnicy rywalizować będą w dwóch konkursach: indywidualnym i drużynowym. Na początek zmagań w Finlandii skoczków czekają jednak kwalifikacje. Jak spiszą się w nich Biało-Czerwoni?

fot. M. Rudzińska

Karuzela Pucharu Świata w skokach narciarskich nie zwalnia tempa. Po rywalizacji na zakopiańskiej Wielkiej Krokwi tym razem zawodnicy powalczą na fińskiej Salpausselce. Miejsce to szczególnie dobrze kojarzy się polskim kibicom i skoczkom. Trzykrotnie na najwyższym stopniu podium stawał tu bowiem Kamil Stoch. Ponadto, w 2017 roku właśnie na wspominanej skoczni polska drużyna wywalczyła tytuł mistrzów świata.

Seria kwalifikacyjna do niedzielnego konkursu indywidualnego odbędzie się w piątkowy wieczór. O prawo udziału w owych zawodach powalczy 53 skoczków z 11 państw. Jeżeli na przeszkodzie nie staną czynniki pogodowe, to o godzinie 18:00 na belce zasiądzie Amerykanin, Patrick Gasienica, który zainauguruje zmagania w Finlandii. Wcześniej – bo o godzinie 15:00 – ma rozpocząć się oficjalny trening.

W gronie walczących o kwalifikację do niedzielnego konkursu znajduje się 7 podopiecznych trenera Michała Doleżala. Pierwszym z Polaków, którego ujrzymy w piątkowy wieczór, będzie Paweł Wąsek (numer 20.). Oprócz niego zobaczymy także: Jakuba Wolnego (numer 21.), Aleksandra Zniszczoła (numer 23.), Andrzeja Stękałę (numer 41.), Piotra Żyłę (numer 49.), bezpośrednio po którym swój skok odda Dawid Kubacki, oraz Kamila Stocha, który aktualnie plasuje się na trzecim miejscu w klasyfikacji Pucharu Świata. Po trzykrotnym mistrzu olimpijskim na belce zasiądą jeszcze Niemiec, Markus Eisenbichler, oraz – przewodzący pucharowej stawce – Halvor Egner Granerud z Norwegii.

Lista startowa kwalifikacji

Źródło: informacja własna