PŚ w Lahti: Rywalizacja przenosi się do pogrążonej w żałobie Finlandii. Dziś treningi i kwalifikacje (lista startowa)

Najlepsi skoczkowie świata w najbliższy weekend będą rywalizowali na skoczni w Lahti. Obiekt ten ma punkt K umiejscowiony w nietypowym miejscu, bo na 116. metrze. Przed rokiem w konkursie indywidualnym triumfował tutaj zdecydowanie Kamil Stoch. Polak wygrał też ostatnie zmagania w Oberstdorfie. Czy pójdzie za ciosem w Finlandii?

Za nim jednak Kamil Stoch będzie miał szansę na trzeci triumf w Lahti, odda próby podczas dzisiejszych treningów i kwalifikacji. Testowanie skoczni rozpocznie się o godzinie szesnastej. Dwie godziny później wystartować powinny kwalifikacje. Zobaczymy w nich sześciu reprezentantów Polski. Oprócz wspomnianego wyżej trzykrotnego mistrza olimpijskiego, na starcie zobaczymy: Piotr Żyłę, Dawida Kubackiego, Jakuba Wolnego, Macieja Kota i Pawła Wąska. Po zawodach Pucharu Świata w lotach do Polski wrócił Stefan Hula. Zawodnik ze Szczyrku poszuka formy z ubiegłej zimy podczas indywidualnych treningów. Do składu w Lahti wraca Maciej Kot, który pracował na swoją dyspozycję przez ostatni tydzień. Mamy nadzieję, że zakopiańczyk przypomni sobie blask sprzed dwóch lat. Na Salpausselce uwielbia skakać wielu zawodników. Dlatego naszym zawodnikom nie będzie łatwo powalczyć o najwyższe laury. W historii najlepiej radził sobie tutaj Matti Nykaenen. Latający Fin zmarł w tym tygodniu. Podczas tego weekendu organizatorzy zawodów przygotują oprawę oddającą cześć jednemu z najwybitniejszych skoczków w historii.

Przed dwoma laty w Lahti rozgrywane były mistrzostwa świata. Na normalnej i dużej skoczni triumfował Stefan Kraft. W indywidualnych zmaganiach były też znaczące sukcesy Polaków. Na obiekcie o punkcie konstrukcyjnym usytuowanym na 116. metrze, po brązowy medal sięgnął Piotr Żyła a w czołowej ósemce zawodów uplasowała się cała czwórka naszych reprezentantów. Jeszcze lepsze wspomnienia mamy z konkursu drużynowego na tej skoczni. Czwartego marca polska ekipa sięgnęła po pierwszy w historii złoty medal dla Polski. Nasi skakali w składzie: Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot oraz Kamil Stoch. Powtórzenie tego wyniki w tym roku będzie możliwe. W sobotę rozegrany zostanie bowiem konkurs drużynowy. Rok temu w zawodach Pucharu Świata najlepsi byli Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi przyjechali do Lahti w nieco osłabionym składzie. Nie ma bowiem Markusa Eisenbichlera, czyli obecnie najlepszego zawodnika Schustera.

Lista startowa

Źródło: Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.