PŚ w Lahti. Riiber odparł atak i zwyciężył na finiszu sezonu

15:00, 26.03.2023 Jarosław Gracka Aktualizacja: 15:42, 26.03.2023

W Lahti podczas ostatnich zawodów PŚ w kombinacji norweskiej w sezonie 2022/23 najlepszy okazał się Norweg Jarl Magnus Riiber. Pokonał on po emocjonującym finiszu swego rodaka Jensa Luraasa Oftebro i Estończyka Kristjana Ilvesa.

Screen - Eurosport

Sytuacja po skokach

To miało być kolejne łatwe zwycięstwo Riibera, ale tym razem musiał się sporo natrudzić. Po zwycięstwie w skokach miał 21 sekund przewagi na drugim Francuzem Laurentem Muhlethalerem. Trzeci Ilves tracił 28 sekund, czwarty Franz-Josef Rehrl 36 sekund, zaś piąty Norweg Jens Luraas Oftebro aż 48 sekund.

wyniki skoków narciarskich

Pościg za Jarlem

Riiber najlepszym biegaczem nie jest, ale wystarczająco dobrym, żeby w większości przypadków wystarczyło to do łatwego zwycięstwa. I tym razem Jarl okazał się najlepszy, ale łatwo nie było. Oftebro i dość niespodziewanie Ilves dokonali udanego pościgu za Riiberem. Ilves dość szybko odpadł z walki o zwycięstwo, ale Riiber pokonal Oftebro dopiero na finiszu. Ostatecznie Jens stracił do Jarla raptem 1,8 sek. Estończył miał 5,2 sek. Czwarty Muhlethaler już 58,3 sek.

Lamparter w drugorzędnej roli

Następni zawodnicy tracili już ponad minutę. Piąte miejsce zajął Niemiec Johannes Rydzek, za nim uplasowali się Norwedzy Joergen Graabak i Andreas Skoglund. Ósmy był drugi z Francuzów Matteo Baud. W "10" znaleźli się też Japończyk Ryota Yamamoto i wspomniany Rehrl. Kryształową Kulę już wcześniej zapewnił sobie Austriak Johannes Lamparter, który dziś był dopiero czternasty.

Pożegnanie mistrza

Wydarzeniem dnia było pożegnanie Niemca Erica Frenzela. Dziś zajął miejsce niemal na szarym końcu stawki, ale podczas swojej kariery 35-latek wywalczył dwa indywidualne i jedno drużynowe złoto olimpijskie. Zdobył też dwa drużynowe srebra i po jednym indywidualnym i drużynowym brązie. Na MŚ złotych medali zdobył siedem (trzy indywidualne). Srebrnych medali ma osiem (jeden indywidualny), a brązowych trzy (jeden indywidualny). Wygrał 43 konkursy PŚ i pięć razy z rzędu w sezonach 2012/13-2016/17 zdobywał Kryształową Kulę. Wielki zawodnik!