PŚ w Lahti: Powrót na dużą skocznię. Dziś kwalifikacje i konkurs (lista startowa)

13:00, 28.02.2020 Dominika Majdanik

Przed nami obfity w emocje weekend ze skokami narciarskimi. Tym razem skoczkowie powalczą aż w 3 konkursach Pucharu Świata. Na obiekcie Salpausselka w fińskim w Lahti odbędą się dzisiaj treningi i kwalifikacje, które poprzedzą pierwszy z dwóch indywidualnych zawodów.

Kibiców skoków narciarskich czeka weekend pełen sportowych wrażeń. Rywalizacja mężczyzn na skoczni w Lahti będzie trwała 3 dni. Już dziś rozegrany zostanie dodatkowy konkurs Pucharu Świata, w zamian za odwołane zawody na początku sezonu w Kuusamo, które storpedowała pogoda. W sobotę zaś odbędzie się po raz 4 w tym sezonie konkurs drużynowy. Weekend w Finlandii mają dopełnić ostatnie, a zarazem niezwykle wyjątkowe zawody indywidualne. Tego dnia według harmonogramu ma mieć miejsce 1000 indywidualny konkurs rangi Pucharu Świata. Niestety wstępne prognozy pogody nie są zbyt korzystne na ten dzień. Podczas niedzielnej rywalizacji wiatr ma osiągać prędkość 7 m/s. Dodatkowo spodziewane są  również opady deszczu ze śniegiem.

Zawodnicy przez 3 dni  konkurować będą na obiekcie, którego punkt HS jest umiejscowiony na 130 metrze. Aktualnym rekordzistą skoczni jest Norweg, Johann Andre Forfang, który 3 lata temu podczas mistrzostw świata skoczył 138 m.

Podopieczni Michala Dolezala udali się do Finlandii w siedmioosobowym składzie. Polskę reprezentować będą: Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Jakub Wolny, Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł i Paweł Wąsek.

Skocznia w Lahti jest niezwykle szczęśliwa dla biało-czerwonych. Podczas mistrzostw świata rozgrywanych w 2017 roku Polscy skoczkowie w składzie: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła i Maciej Kot sięgnęli po historyczny złoty medal. Kilka dni wcześniej Piotr Żyła wywalczył swój pierwszy, indywidualny krążek mistrzostw świata.W konkursie zajął wówczas 3 miejsce. W 2001 roku podczas tej samej imprezy Adam Małysz najpierw zdobył srebro, a kilka dni później został mistrzem świata. Ponadto wiślanin 4 razy zwyciężał w Lahti podczas zawodów Pucharu Świata. Równie dobre wspomnienia ma Kamil Stoch, który w ubiegłym roku odniósł  swoją  33. pucharową wygraną w karierze i trzecią z kolei na tym obiekcie. Trzykrotny mistrz olimpijski wyprzedził drugiego Ryoyu Kobayashiego o 17,2 pkt. Podium uzupełnił reprezentant Norwegii, Robert Johansson. Natomiast w zawodach drużynowych górą byli Austriacy. Tuż za nimi uplasowały się reprezentacje Niemiec i Japonii. Biało-czerwoni ostatecznie zawody ukończyli na 4 miejscu.

Oficjalny trening zaplanowano na godzinę 14:00. Kwalifikacje wystartują o 16:00, natomiast zaraz po nich o godzinie 17:30 ma rozpocząć się konkurs indywidualny, który transmitować będą stacje: TVP 1, TVP Sport i Eurosport.