PŚ w Lahti. Polacy przepadli w eliminacjach. Sundling i Klaebo najlepsi

fot. M. Rudzińska

Nie było niespodzianek w eliminacjach sprintu stylem klasycznym. Wśród pań najlepsza była Jonna Sundling. Na podium zmieściła się też Kristine Stavaas Skistad i Maja Dahlqvist. Wśród mężczyzn triumfował Johannes Hoesflot Klaebo przed Paalem Golbergiem i Niilo Moilanenem. Fazy eliminacji nie przebrnęli reprezentanci Polski: Izabela Marcisz, Kamil Bury i Maciej Staręga.

fot. M. Rudzińska

Lahti jest gospodarzem ostatnich w tym sezonie zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich. Na sobotę zaplanowano rywalizację w sprintach techniką klasyczną. Na starcie porannych eliminacji nie zabrakło także reprezentantów Polski.

Sundling vs Skistad kolejne starcie

Tradycyjnie jako pierwsze na trasie pojawiły się panie, a najlepszy czas uzyskała Jonna Sundling. Obecna mistrzyni świata w sprincie linie mety przecięła z wynikiem 3:06.87. Pozostałe miejsca na podium również należały do reprezentantek Skandynawii. Druga na mecie była Kristine Stavaas Skistad. Norweżka straciła do triumfatorki trochę ponad sekundę (+1,14 sek). Trzecie miejsce zajęła kolejna Szwedka. Maja Dahlqvist ze swoją rodaczką przegrała trochę ponad dwie sekundy. (+2,28 sek.).Czwarta była Johanna Hagstroem (+ 2,33 sek.), a piąta Moa Ilar (+2,70 sek).

W eliminacjach przepadła jedyna Polka w stawce. Izabela Marcisz nie spisała się najlepiej i ostatecznie uplasowała się na 43. miejscu ze stratą ponad 15 sekund (+15,39 sek.).

Wynik eliminacji kobiet

Mistrz pokazał moc

Kilkanaście minut po paniach na trasie w Lahti pojawili się panowie. Tu także nie było niespodziewanych rozstrzygnięć, gdyż najlepszy rezultat zanotował reprezentant dominator sprintu Johannes Hoesflot Klaebo. Młody Norweg po raz kolejny pokazał swoją klasę i z przeciął linię mety z czasem 2:43:12 . Drugie miejsce zajął jego rodak Paal Golberg, który nie startował przed kilkoma dniami w Tallinie. Do triumfatora stracił prawie sekundę (+0,96 sek.) Trzeci był ku uciesze fińskiej publiczności Niilo Moilanen (+1,14 sek.), a czwarty Edvin Anger (+1,82 sek.). Czołową piątkę zamknął Jules Chapaz (+3,52 sek.).

Słabiej poradzili sobie Richard Jouve i Lucas Chanavat, którzy nie byli w stanie awansować do finałów. Reprezentanci Trójkolorowych zajęli odpowiednio dopiero 38. i 55. miejsce. Niestety eliminacji nie przebrnął też żaden z naszych rodaków. Maciej Staręga był 32. ze stratą ponad 8 sekund do triumfatora (+8,05 sek.) Kamil Bury zajął 40. lokatę (+9,01 sek.).

Wyniki eliminacji mężczyzn

Źródło: informacja własna