PŚ w Lahti: Piątkowy konkurs dla Krafta, Stoch w piątce

19:13, 28.02.2020 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 19:47, 28.02.2020

Pierwszy konkurs Pucharu Świata w Lahti padł łupem lidera klasyfikacji generalnej Stefana Krafta. Drugie miejsce zajął Karl Geiger, a trzecie Daniel Andre Tande. Z Polaków najlepiej spisał się Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski ukończył zmagania na piątej lokacie.

W piątek został rozegrany pierwszy z dwóch indywidualnych konkursów Pucharu Światu w Lahti. Po pierwszej części zmagań prowadził Stefan Kraft. Austriak uzyskał najlepszą odległość 129,5 metrów i o 3,7 punktu wyprzedzał drugiego Dawida Kubackiego. Reprezentant Polski skoczył dwa metry bliżej od dwukrotnego mistrza globu na fińskim obiekcie. Trzecie miejsce zajmował Niemiec Karl Geiger (128,5 metra) ze stratą 4,6 pkt. Czwarty był Austriak Michael Hayboeck (127 m), a piąty drugi z Polaków Kamil Stoch (126,5 m). Do finałowej serii nie udało się awansować żadnemu z naszych pozostałych zawodników. Piotr Żyła ukończył zmagania na trzydziestym siódmym miejscu. Klemens Murańka był 42, Aleksander Zniszczoł 48, a Jakub Wolny 49.

Kraft w drugiej serii uzyskał odległość 129,5 m i wygrał kolejny konkurs Pucharu Świata. Austriak umocnił się tym samym na pozycji lidera klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce zajął Karl Geiger, który w finałowej serii skoczył najdalej (odległość 130,5 metra). Niemiec stracił do Stefana ostatecznie 5 punktów. Na podium po próbie na odległość 128 metrów wskoczył najlepszy z Norwegów Daniel Andre Tande (10,8 pkt straty). Tuż za czołową trójką uplasował się Anze Lanisek. Norweski zawodnik wyprzedził go o 0,8 pkt.

Piątkę zamknął najlepszy z biało-czerwonych Kamil Stoch. Polak w finałowej serii uzyskał odległość 127,5 m i do podium stracił 1,7 punktu. Za trzykrotnym mistrzem olimpijskim uplasował się ostatecznie triumfator 68. Turnieju Czterech Skoczni Dawid Kubacki. W czołowej dziesiątce znaleźli się także Słoweniec Timi Zajc oraz trzech Austriaków: Stefan Huber, Michael Hayboeck i Philipp Aschenwald.