PŚ w Lahti: Norweżki bezkonkurencyjne w sztafecie kobiet

fot. M. Rudzińska

fot. M. Rudzińska

W fińskim Lahti rozegrano bieg sztafetowy pań 4 x 5km. Najlepsze na trasie okazały się Norweżki, które wyprzedziły Finki i Szwedki. Polki nie startowały.

Na starcie stanęło tylko dziewięć sztafet. Zabrakło między innymi Amerykanek, Słowenek, Szwajcarek czy Polek. Nie wystartowały również Ebba Anderson i Astrid Jacobsen.

Pierwszą zmianę niespodziewanie wygrała pierwsza reprezentacja Finlandii. Johanna Matintalo na ostatnim odcinku odłączyła się od reszty stawki i uzyskała blisko pięć sekund przewagi nad Norwegią i Szwecją. Różnice w czołówce były minimalne. Po kolejnych pięciu kilometrach na czele ciągle były Finki. Kerttu Niskanen pozwoliła się doścignąć Fridzie Karlsson, jednak na finiszu wyprzedziła młodą Szwedkę. Trzecia przybiegła Ingvild Flugstad Oestberg ze stratą 5.6 sek. Reszta ekip traciła już grubo ponad 30 sekund.

W łyżwie od razu straty odrobiła Therese Johaug i zaczęła uciekać rywalkom. Uzyskała 28.9 sek przewagi nad Laurą Mononen. Potężne straty odniosły Szwedki, a konkretniej Rebecca Oehrn. Została wyprzedzona przez Jekaterinę Smirnową, a tuż za nimi dobiegła Victoria Karl. Strata Rosjanek i Szwedek do liderek była już duża (+1:09.7 oraz +1:10.8), natomiast Niemki traciły do tej pary blisko osiem sekund.

Heidi Weng nie miała trudnego zadania, spokojnie doprowadziła reprezentację Norwegii do mety na pierwszym miejscu. Jej przewaga nad pierwszą drużyną Finlandii wyniosła 30.3 sek. O podium walczyły Szwedki, Niemki oraz pierwszy zespół Rosjanek. Niestety, Sofie Krehl na jednym z zakrętów upadła przez co niemiecka sztafeta straciła szanse na trzecią lokatę. Na finiszu minimalnie lepsza była Maja Dahlqvist od Jany Kirpiczenko i to Szwecja zajęła pozycję w trójce. Kolejne pozycje zajęły Niemki, druga reprezentacja Finlandii, Rosja II, Chiny i Kazachstan.

Wyniki sztafety

Źródło: informacja własna