PŚ w Lahti. Norwegowie zwycięscy w sprincie drużynowym

Lillehammer, Norway 20131208. Jørgen Graabak etter kombinertøvelsen i verdenscupen på Lillehammer søndag. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB scanpix

Reprezentujący Norwegię Joergen Graabak i Jarl Magnus Riiber okazali się najlepsi w sprincie drużynowym Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. Na podium w Lahti stanęli też Niemcy i Japończycy.

Joergen Graabak (fot. NTB)

Pierwsza runda, czyli runda skoków, nie przyniosła niemal żadnych znaczących rozstrzygnięć. Czołowe cztery duety – Niemcy I i II, Japończycy i Austriacy mieścili się w czterech sekundach straty przed biegiem. Również piąta sztafeta norweska nie była bez szans, Jarl Magnus Riiber i Joergen Graabak tracili jedynie 27 sekund do Bernharda Grubera i Mario Seidla z Austrii.

wyniki rundy skoków

Pierwszym kluczowym wydarzeniem dla losów biegu była sytuacja w okolicach połowy dystansu. Dwa duety niemieckie oderwały się od Japończyków i Austriaków, tych z kolei intensywnie gonili Norwegowie – z Riiberem na czele, prezentując znakomitą formę biegową. Przed ostatnimi odcinkami o zwycięstwo walczyli już tylko Riiber i Graabak oraz Niemcy (Riessle i Geiger). Geiger i Riiber “czarowali się” na dystansie ostatniej zmiany, aby zachować jak najwięcej sił na finisz… i dogonił ich Akito Watabe, pomimo dwudziestosekundowej straty na początku biegu. Azjata nie zachował jednak sił na ostatnie metry. Tam Norweg dość łatwo ograł Niemca, czym zapewnił swojemu duetowi zwycięstwo. Liderzy po serii skoków dobiegli do mety na szóstym miejscu, tracąc 26 sekund do triumfatorów.

wyniki biegu

źródło: informacja własna