PŚ w Lahti. Naganne zachowanie Bolszunowa i dyskwalifikacja Rosjan w sztafecie

fot. M. Rudzińska

Reprezentanci Norwegii, Paal Golberg, Emil Iversen, Sjur Roethe i Simen Hegstad Krueger pewnie triumfowali podczas pierwszego biegu sztafetowego w sezonie. W Lahti na podium stanęli też Finowie i druga kadra Rosjan. Skandaliczne zachowanie Aleksandra Bolszunowa na mecie doprowadziło do dyskwalifikacji jego sztafety.

fot. M. Rudzińska

Przez dwie pierwsze zmiany bardzo blisko Norwegów trzymała się druga sztafeta Rosji. Ilia Semikow i Iwan Jakimuszkin próbowali nawet co jakiś czas odrywać się od Skandynawów, jednak ani Golberg, ani Iversen, nie pozwalali na to. Z tyłu toczyły się walki w parach – o miejsce trzecie rywalizowali Finowie z pierwszą sztafetą Rosji, a o piąte Niemcy ze Szwajcarami.

Trzecia zmiana była popisem Sjura Roethe, choć niebagatelną rolę dla przebiegu rywalizacji odegrał też kryzys Denisa Spicowa na jego ostatnim kółku. Norweg zmienił się z Kruegerem mając aż 38 sekund przewagi nad trójką walczącą o drugie miejsce. Osłabionego Spicowa dogonili bowiem jego rodak Iwan Jakimuszkin i Fin Iivo Niskanen.

Kruegerowi pozostało tylko dokończyć dzieła. Za jego plecami krystalizowało się podium – Aleksander Bolszunow i Joni Maeki uciekli od Siergieja Ustiugowa. Piąty, niezagrożony biegł Niemiec Moch.

Na finiszu, podczas walki o drugie miejsce, działy się rzeczy, które urągają idei sportu. Maeki wyprzedził Rosjanina, blokując go, czym zapewnił sobie lokatę przed rywalem. Już po przekroczeniu linii mety rozzłoszczony Bolszunow podciął konkurenta, a nawet starał się go uderzyć. Spowodowało to dyskwalifikację sztafety rosyjskiej – na trzecim stopniu podium stanęła druga drużyna ze Wschodu.

wyniki

źródło: informacja własna