PŚ w Lahti. Maciej Staręga w ćwierćfinale sprintu

12:11, 26.02.2022 Daniel Topczewski Aktualizacja: 12:46, 26.02.2022

Maciej Staręga awansował do ćwierćfinałów sprintu stylem dowolnym podczas zawodów Pucharu Świata w Lahti. Polak w eliminacjach zajął dziewiętnaste miejsce. Awansu nie wywalczył niestety drugi z naszych reprezentantów - Kamil Bury. Najlepszy czas w kwalifikacjach zanotował Francuz Lucas Chanavat. Wśród kobiet bezkonkurencyjna była Szwedka Jonna Sundling. Polki nie startowały.

Dominacja mistrzyni

Eliminacje sprintu w Lahti rozpoczęły się punktualnie o godzinie 11:00. Jako pierwsze na trasie pojawiły się biegaczki. Wyznaczony przez organizatorów dystans najszybciej pokonała mistrzyni olimpijska z Pekinu Jonna Sundling, która potwierdziła swoją wysoką formę i triumfowała z wynikiem 3:17,37 min. Drugie miejsce ze stratą niemal siedmiu sekund do zwyciężczyni zajęła Amerykanka Jessie Diggins (+6,71 sek), a trzecia była Natalia Niepriajewa (+7,59 sek).

Na dwóch kolejnych pozycjach sklasyfikowano reprezentantki Stanów Zjednoczonych: Julię Kern i Rosie Brennan. W dziesiątce znalazły się ponadto Maja Dahlqvist, Nadine Faehndrich, Johanna Hagstroem, Mathilde Myhrvold i Jasmi Joensuu.

Polki nie startowały.

Awans Polaka

Kilka minut po biegaczkach na trasie eliminacji sprintu w Lahti pojawili się panowie. W gronie rywalizujących biegaczy znalazło się dwóch Polaków, ale awans wywalczył tylko jeden z nich - Maciej Staręga. Nasz reprezentant finiszował z dziewiętnastym rezultatem (+6,37 sek) i po raz piąty w tym sezonie pobiegnie w fazie ćwierćfinałowej. Drugi z biało-czerwonych, Kamil Bury, uplasował się na 52. pozycji ze stratą ponad trzynastu sekund.

Eliminacje wygrał Francuz Lucas Chanavat, który ukończył zmagania z wynikiem 2:57,85. Niewiele gorszy wynik zanotował drugi na mecie Johannes Hoesflot Klaebo (+0,61 sek). Trzeci był Haavard Solaas Taugboel (+2,52 sek), a czwarty James Clugnet, który przegrał z reprezentantem Trójkolorowych o +2,72 sek. Piąte miejsce zajął Richard Jouve, szóste Even Northug, a siódme Chińczyk Qiang Wang.

Początek ćwierćfinałów o godzinie 13:30.