PŚ w Lahti: Kto okaże się najlepszy w niedzielnym konkursie indywidualnym? (lista startowa)

fot. M. Rudzińska

fot. M. Rudzińska

Po piątkowej indywidualnej rywalizacji oraz sobotnim konkursie drużynowym przyszedł czas na zakończenie zmagań w fińskim Lahti, gdzie już za kilka godzin najlepsi skoczkowie powalczą w kolejne punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Jak zaprezentują się podopieczni trenera Michala Doleżala?

Przed tygodniem czołowi skoczkowie narciarscy po pierwszy w historii rywalizowali w ramach Pucharu Świata na skoczni normalnej w rumuńskim Râșnovie. Premierowy z dwóch rozegranych tam konkursów wygrał Karl Geiger, natomiast w drugim najlepszy okazał się Stefan Kraft, który wspaniałą dyspozycję potwierdził także w pierwszym z dwóch konkursów indywidualnych, które zaplanowano do przeprowadzenia w fińskim Lahti. Miejscowość ta – w przeciwieństwie do Râșnova – jest już znanym i uznanym miejscem rozgrywania zawodów w różnych zimowych dyscyplinach sportowych. Pierwszy konkurs zaliczany do klasyfikacji pucharowej w skokach narciarskich przeprowadzono tam bowiem w 1980 roku. Najlepszy okazał się wówczas Armin Kogler z Austrii. W ostatnim (do tej pory) rozegranym indywidualnym konkursie ze zwycięstwa w Lahti cieszył się wspomniany już rodak Koglera, który w piątkowych zmaganiach wyprzedził Karla Geigera z Niemiec oraz Norwega, Daniela André Tandego.

Niedzielna rywalizacja konkursowa zostanie oczywiście poprzedzona kwalifikacjami, w których weźmie udział pięćdziesięciu dziewięciu zawodników. W gronie tym zobaczymy siedmiu reprezentantów Polski. Z numerem siódmym na belce pojawi się zawodnik klubu WSS Wisła, Paweł Wąsek. Klemens Murańka wystartuje z numerem jedenastym, Aleksander Zniszczoł – z siedemnastym, z kolei Jakub Wolny – z dwudziestym czwartym. Aby zobaczyć kolejnego Polaka, kibice będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Jako pięćdziesiąty na belce startowej zasiądzie bowiem Piotr Żyła. Numer pięćdziesiąty piąty widnieć będzie na plastronie Kamila Stocha, z kolei ostatnim z reprezentantów Polski, który powalczy o prawo udziału w niedzielnym konkursie indywidualnym, będzie Dawid Kubacki. Zawodnik klubu TS Wisła Zakopane pojawi się na belce jako pięćdziesiąty siódmy. Serię kwalifikacyjną zakończy lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Stefan Kraft.

Czy po raz drugi z rzędu najlepszy w serii kwalifikacyjnej okaże się Dawid Kubacki? Czy po goryczy porażki, związanej z nieudanym sobotnim konkursem drużynowym, polscy skoczkowie wespną się na wyżyny swoich umiejętności i w niedzielnych zmaganiach zaprezentują się z dobrej strony? Czy po raz siódmy z rzędu Stefan Kraft stanie na podium indywidualnych zawodów zaliczanych dla klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich? Na te pytania odpowiedź poznamy już za kilka godzin.

Początek rywalizacji konkursowej zaplanowano na godzinę 15:30. O godzinie 14:00 rozpocznie się z kolei seria kwalifikacyjna.

Lista startowa kwalifikacji

Źródło: informacja własna