PŚ w Lahti. Kraft i Granerud najlepsi na treningu. Co się wydarzyło w końcówce?

Screen- Eurosport

Stefan Kraft wygrał pierwszą, a Halvor Egner Granerud drugą serię treningową przed konkursem drużynowym w Lahti. Z Polaków najlepszy skok dwukrotnie oddał Piotr Żyła. 

Screen- Eurosport

Tak jak na MŚ w 2017 roku

Dwukrotny mistrz świata z Lahti z 2017 r. Stefan Kraft bardzo mocno wszedł w tegoroczne zmagania na fińskim obiekcie. Austriak wygrał pierwszy trening po zdecydowanie najdalszej próbie. Wylądował na 130 metrze i z przewagą 3,3 punktu wyprzedził drugiego Anze Laniska. Trzeci był Karl Geiger.

W szóstce pierwszej serii treningowej uplasowało się dwóch Polaków. Piotr Żyła po skoku na 124 metr zajął czwarte miejsce. Dwie lokaty niżej znalazł się Kamil Stoch, który z kolei skoczył o metr dalej. Podopiecznych Thomasa Thurnbichlera rozdzielił Timi Zajc. 

Bardzo dobrze spisał się też piętnasty Aleksander Zniszczoł. Dużo niżej sklasyfikowani zostali Paweł Wąsek (38. pozycja), Tomasz Pilch (42.) i Jan Habdas (49.). Polacy mieli drużynowo piątą notę. 

Dziwna końcówka

Biało-czerwoni skoczkowie dużo gorzej spisali się podczas drugiej serii sobotniego treningu. Najlepszy z nich, Piotr Żyła, skoczył tylko 115,5 metra i zajął 22. miejsce. Dwudziesty czwarty był Paweł Wąsek (po próbie na odległość 119 m), a dwudziesty piąty Aleksander Zniszczoł (118,5 m). W TOP30 znalazł się jeszcze 28. Tomasz Pilch. 

Niestety dopiero 41. w drugim treningu był Kamil Stoch (107 m), który o dwie lokaty wyprzedził Jana Habdasa. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że coś stało się z warunkami pod koniec tej serii. Bardzo słabe skoki oddali bowiem też Michael Hayboeck, Manuel Fettner czy Andreas Wellinger. 

Najlepszą notę drugiej serii uzyskał Halvor Egner Granerud. Norweg poszybował na odległość 133,5 metra. O pół metra dalej z wyższej belki poleciał drugi Domen Prevc. Ponownie bardzo dobrze spisał się tym razem trzeci Stefan Kraft. Czwarty był Markus Eisenbichler, piąty Anze Lanisek, a szósty Karl Geiger. Polacy w tej serii mieli dopiero szóstą notę.

Wyniki treningu

Źródło: informacja własna