PŚ w Lahti. Klaebo najlepszy w ostatnim biegu sezonu. Pobił kolejne rekordy

fot. screen Eurosport

Rozgrywany stylem klasycznym w Lahti bieg na dystansie 20 kilometrów zwieńczył zmagania biegaczy rywalizujących o Kryształową Kulę. Zwycięsko wyszedł z niego Norweg, Johannes Hoesflot Klaebo. Na drugim miejscu uplasował się rodak tryumfatora, Paal Golberg, natomiast na najniższym stopniu podium stanął William Poromaa ze Szwecji. Polacy nie startowali.

fot. screen Eurosport

Dobiegła końca 50. edycja Pucharu Świata w biegach narciarskich mężczyzn. Ostatnią konkurencją jubileuszowej odsłony walki o Kryształową Kulę był bieg masowy na dystansie 20 kilometrów. Rywalizowano w nim techniką klasyczną.

Zwycięstwo dominatora

Zgodnie z przewidywaniami ostatni bieg sezonu padł łupem Johannesa Hoesflota Klaebo. W tym dniu pozycja Norwega nie była zagrożona nawet przez moment. Tym samym potwierdził on, że aktualnie na świecie nie ma lepszego biegacza narciarskiego.

Bezpośrednio za genialnym 26-latkiem uplasował się Paal Golberg. Najlepszy długodystansowiec tego sezonu stracił do swego rodaka 5,4 sekundy. Skład podium uzupełnił William Poromaa ze Szwecji. Do Klaebo zanotował on stratę na poziomie 6 sekund.

Miejsca 4-7 zajęli tego dnia kolejni Wikingowie, a mianowicie: Mikael Gunnulfsen, Simen Hegstad Krueger, Harald Oestberg Amundsen i Didrik Toenseth. W czołowej dziesiątce uplasowali się także: Antoine Cyr z Kanady, Iivo Niskanen z Finlandii oraz Andrew Musgrave z Wielkiej Brytanii.

Kolekcjoner rekordów

Niedzielnym zwycięstwem Johannes Hoesflot Klaebo napisał kolejną kartę w historii biegów narciarskich. Nie tylko poprawił on bowiem rekord pod względem liczby zdobytych punktów w jednym sezonie (wywalczył ich aż 2715), ale i stał się pierwszym mężczyzną mającym na swoim koncie 20 zwycięstw w jednej edycji zmagań pucharowych. Tym samym wyrównał on rekord Therese Johaug z sezonu 2019/2020.

Łącznie więc na 27 biegów, w jakich tej zimy startował Norweg, 23 z nich ukończył w najlepszej trójce. Ponadto, spośród 13 rozegranych sprintów 10 padło łupem zawodnika z Trondheim. Dzięki swej znakomitej dyspozycji Johannes Hoesflot Klaebo wywalczył czwartą Kryształowa Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Po raz piąty znalazł się także na czele zestawienia najlepszych sprinterów. Do tego dołożył pięć kolejnych medali mistrzostw świata, w tym trzy złote. Bez wątpienia, był on głównym aktorem jubileuszowej odsłony zmagań pucharowych.

Wyniki biegu na 20 kilometrów mężczyzn

Źródło: informacja własna