PŚ w Lahti: Eliminacje dla Hanny Falk i Johannesa Klaebo, Maciej Staręga w ćwierćfinale

12:08, 03.03.2018 Daniel Topczewski

Hanna Falk wśród kobiet i Johannes Hoesflot Klaebo wśród mężczyzn wygrali eliminacje sprintów stylem dowolnym w fińskim Lahti. Jedynym reprezentantem Polski, który zakwalifikował się do ćwierćfinałów, był Maciej Staręga. Biegacz zajął w eliminacjach 22. miejsce.

Lahti jest pierwszym przystankiem Pucharu Świata od zakończonych tydzień temu igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. W Finlandii pojawiła się niemal cała światowa czołówka, która walczy o pucharowe punkty i jak najwyższą lokatę w klasyfikacji generalnej.

Pierwszy dzień zawodów w Lahti to sprinty stylem dowolnym na jednej z najtrudniejszych tras w Pucharze Świata. Najszybciej wyznaczony dystans pokonała dzisiaj Szwedka Hanna Falk, która minęła linię mety z rezultatem 2:54,72. Drugie miejsce z minimalną stratą zajęła Rosjanka Natalia Nieprajewa (+0,33 sek), a trzecia była reprezentantka gospodarzy Krista Parmakoski. Finka zanotowała jednak wynik niemal cztery sekundy gorszy od zwyciężczyni.

Do ćwierćfinałów awansowały także utytyłowane Norweżki: Heidi Weng, Maiken Caspersen Falla, Marit Bjoergen czy Ingvild Flugstad Oestberg. W czołowej trzydziestce znalazło się również miejsce dla mistrzyni olimpijskiej w sprincie z Pjongczangu - Stiny Nilsson.

W Lahti wystartowały trzy Polki, ale żadnej z nich nie udało się awansować do ćwierćfinałów. Sylwia Jaśkowiec była 39., Ewelina Marcisz 53., a debiutująca w Pucharze Świata Monika Skinder zajęła 55. lokatę.

Wyniki eliminacji kobiet

Eliminacje sprintu mężczyzn obyły się bez niespodzianek. Zwycięstwo zapewnił sobie startujący z numerem 4. Norweg Johannes Hoesflot Klaebo, który po raz kolejny był bezkonkurencyjny na trasie sprinterskiej. Trzykrotny mistrz olimpijski potrzebował na pokonanie wyznaczonego dystansu 2:59,06. Na drugim miejscu finiszował Francuz Baptiste Gros (+1,23  sek), a trzeci był Włoch Federico Pellegrino (+1,90 sek).

Do ćwierćfinałów awansowali niemal wszyscy faworyci dzisiejszej rywalizacji. W czołowej dziesiątce znalazł się także Rosjanin Aleksander Bolszunow czy dwaj Finowie: Hakola i Pentsinen.

Na 22. miejscu eliminacje zakończył Maciej Staręga, dzięki czemu zakwalifikował się do biegów ćwierćfinałowych. Polak stracił do Johannesa Klaebo niewiele ponad siedem sekund. Kwalifikacji nie przebrnął natomiast Kamil Bury, który został sklasyfikowany na 57. miejscu.