PŚ w Lahti. Co za finisz! Sprinterka na podium. Szalony bieg pań

fot. M. Rudzińska

Właśnie zakończyły się zmagania pań w ostatnim w tym sezonie biegu z cyklu Pucharu Świata. Najlepszą zawodniczką na 20 km stylem klasycznym okazała się dzisiaj Anne Kjersti Kalvaa. Drugie miejsce zajęła Jonna Sundling, a podium uzupełniła Katharina Hennig. Na starcie nie zobaczyliśmy żadnej reprezentantki Polski.

fot. M. Rudzińska

Od początku dystansu na czele znajdowały się Finki – Kerttu Niskanen i Krista Parmakoski. Wraz z nimi przodowały: Ebba Andersson, Frida Karlsson, Jonna Sundling, Moa Ilar ze Szwecji oraz Anne Kjersti Kalvaa z Norwegii i Katharina Hennig z Niemiec. Jessie Diggins, która walczyła z Niskanen o małą Kryształową Kulę nie poradziła sobie w stylu klasycznym i szybko odpadła z rywalizacji o wysokie lokaty.

Im dalej w las…

Do 12 kilometra zawodniczki wciąż biegły w jednej dużej grupie. Dopiero przed premią punktową na 12,5 km “peleton” zaczął się rozciągać. W czołówce pozostało 7 zawodniczek: Andersson, Karlsson, Sundling, Kalvaa, Niskanen, Parmakoski i Hennig. W okolicach 16 km z grupki odpadła Krista Parmakoski, która nie wytrzymała tempa narzuconego przez Jonnę Sundling. Szybko dorwała ją Heidi Weng i we dwie trzymały się kilkanaście sekund za czołową grupką.

Ostatecznie, po zaciętym finiszu, rywalizację wygrała Anne Kjersti Kalvaa. To pierwsze zwycięstwo w zawodach PŚ dla wicemistrzyni świata z biegu na 30 km. Pierwszy raz na podium biegu dystansowego znalazła się dziś Jonna Sundling, która ukończyła zmagania na drugiej pozycji. Podium uzupełniła Katharina Hennig. Czwarta była Ebba Andersson, piąta Kerttu Niskanen, a szósta Frida Karlsson. Niskanen zagwarantowała sobie tym samym małą Kryształową Kulę.

Pełne wyniki zawodów znajdziecie TUTAJ.

Źródło: Informacja własna