PŚ w Lahti: Akito Watabe najlepszy, porażka lidera, punkt Kupczaka

fot. alchetron.com

fot. alchetron.com

Akito Watabe okazał się dość niespodziewanie najlepszy w zawodach Pucharu Świata w kombinacji norweskiej w Lahti. Japończyk wyprzedził Norwega Joergena Graabaka i Niemca Vinzenza Geigera. Zupełną sensacją było dziesiąte miejsce lidera PŚ Jarla Magnusa Riibera, który nie schodził w sezonie poniżej drugiego miejsca. Szczepan Kupczak zdobył dziś jeden punkt, za trzydzieste miejsce.

Riiber przegrał zawody na skoczni, gdzie zajął dopiero był po skoku 116,5 m dopiero 16. i miał stratę do prowadzącego Watabe 1:40 min. Japończyk skoczył 127 m i na finiszu był najlepszy o 2,9 sek. wygrywając z siódmym na starcie Graabakiem (który niemal odrobił 59 sek.). Geiger startował 3 sekundy po Graabaku, a na mecie stracił do zwycięzcy 7,9 sek. Słabiej biegł dziś drugi na skoczni Jens Luraas Oftebro, który długo biegł z Japończykiem (do którego tracił na starcie 9 sekund), ale nieco osłabł na finiszu i ostatecznie był czwarty ze stratą 12,7 sek.

Kolejne miejsca zajęli Niemcy, którzy jeszcze niedawno dominowali na skoczniach i trasach biegowych kombinacji: Eric Frenzel (+15,2 sek.) i Fabian Riessle (+15,3 sek.), zaś pierwszą “10” uzupełnili Austriak Martin Fritz (+32 sek.), Fin Ilkka Herola (+34,7 sek.), czwarty z Niemców Manuel Faisst (+56,6 sek.) i jak pisaliśmy powyżej Jarl Magnus Riiber (+1:00,5 min.). Szczepan Kupczak na skoczni uzyskał 109 metrów i ruszał na trasę ze stratą 2:13 min. do Watabe, która na finiszu zwiększyła się do 3:15.7 min., co pozwoliło uratować punktowane miejsce – Kupczak zakończył zawody na 30. pozycji.

wyniki zawodów

źródło: własne